jaderná energie - V Srbsku bude otevřeno největší evropské úložiště jaderného odpadu - Back-end (srbsko jaderny odpad) 1
Jaderný odpad z Vinče. Zdroj: bbc.co.uk

Srbská vláda v příštím roce otevře největší evropský sklad radioaktivních odpadů. Zatím nedostavěná budova se nachází u obce Vinča 14 kilometrů od Bělehradu. Oznámila to srbská média s odvoláním na ředitele státního podniku Srbské jaderné objekty Radojice Pešiće.

Stavba úložiště byla zahájena v roce 2007 Jaderným ústavem ve Vinči. Podle úřadů vyhovuje všem bezpečnostním předpisům Evropské unie. Podle Pešiće půjde o jeden z největších objektů svého druhu v Evropě: „Kapacita nového úložiště bude 8,5 tisíc barelů, každý má objem 200 litrů“. Přemísťování jaderného odpadu ze starých skladišť začne příští rok.

Problém jaderných odpadů je v Srbsku poměrně závažný: v roce 1948 vznikla u Vinče první výzkumná jaderná instituce v zemi a první úložiště jaderných odpadů, kam bylo postupně sváženo vyhořelé palivo ze všech ostatních republik bývalé Jugoslávie. Stará skladiště jsou téměř zaplněná, navíc začínají podléhat zubu času a jsou tak nebezpečná pro okolí. Částečně to srbská vláda dokázala vyřešit vývozem odpadů do Ruska, v roce 2010 ruské závody zpracovaly první várku – 2,5 tun uranu z Vinče.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..