jaderná energie - Temelín čeká po pěti letech pravidelná mezinárodní konrtola v rámci mise WANO PR - V Česku (velin temelin) 1
Velín jaderné elektrárny Temelín.

Sedmnáct odborníků z osmi zemí bude v rámci mise WANO PR po pěti letech dva týdny prověřovat bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín. V pondělí začala na jihočeské elektrárně již 25. mezinárodní kontrola, řekl agentuře Mediafax ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Sedmnáct odborníků z osmi zemí bude od pondělka v rámci mise WANO (World Association Of Nuclear Operators – Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren) PR dva týdny prověřovat bezpečnost jaderné elektrárny. Své zastoupení budou mít v misi Slovensko, Finsko, Kanada, Rusko, Maďarsko, Itálie, Bulharsko a Ukrajina. Sedmnáctičlenný tým bude řídit Ján Naňo, expert ze slovenské elektrárny Jaslovské Bohunice.

„Mise WANO jsou pro nás vždy velkým přínosem. Přijíždějí k nám zahraniční odborníci s praktickými zkušenostmi ze svých elektráren. Jejich pohled je pro nás důležitou odbornou zpětnou vazbou. Očekáváme tedy i doporučení, jak některé činnosti ještě vylepšit a tím si posunout spolehlivost a bezpečnost bloků zase o něco dál,“ představil význam mise Miloš Štěpanovský.

Odborníci budou hodnotit 10 oblastí. Kontrolovat budou radiační a požární ochranu, havarijní plánování, chemii, provoz, přípravu personálu, údržbu zařízení, technickou podporu, řízení a administraci a zpětnou vazbu z provozních zkušeností. Informace budou získávat z prohlídek provozu, pozorování práce zaměstnanců i dodavatelů, účasti na poradách elektrárny, rozhovory se zaměstnanci a kontrol dokumentace. Doprovod jim bude dělat 11 specialistů z elektrárny Temelín. Na základě svého pozorování a zjištění vypracuje tým zahraničních expertů závěrečnou zprávu, která bude obsahovat doporučení pro zlepšení v dané oblasti.

„Mise nejsou pouze o doporučeních pro kontrolovanou elektrárnu. Mnohdy si mezinárodní kontroloři odnášejí na své elektrárny a do světové jaderné komunity i takzvané dobré praxe. Tedy činnosti, ve kterých elektrárna v porovnání se zahraničím vyniká. Prostřednictvím společné databáze jsou pak tyto informace přístupné všem členům WANO,“ vysvětlil výměnu zkušeností Václav Hanus, který je za Temelín organizačním koordinátorem.

Vlastní misi předcházelo začátkem října třídenní přípravné jednání, kdy na Temelín přijeli šéf týmu Ján Naňo, koordinátor týmu Anatolil Zinčenko z moskevského centra WANO a organizační pracovník z moskevského centra WANO Andrej Nosov. S vedením elektrárny ladili program a diskutovali hlavní cíle prověrky. Seznámili se s prostory, ve kterých budou pracovat a zúčastnili se také havarijního cvičení. Vedoucímu týmu se představili i specialisté z elektrárny Temelín, kteří budou dělat zahraničním expertům přímé partnery za jednotlivé oblasti prověrky. Naposledy proběhla mise WANO na Temelíně v roce 2006, kdy mezinárodní odborníci na Temelíně kontrolovali realizaci svých doporučení z roku 2004.

WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce jaderné komunity a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jejím cílem je především vzájemná výměna informací a zkušeností, která pomáhá zvyšovat úroveň všech jaderných elektráren ve světě. Členy jsou všechny energetické společnosti na světě, které provozují jaderné bloky. Členství má i Severomořská flotila ruských jaderných ledoborců.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..