jaderná energie - Sarkozy: Francie se musí i nadále spoléhat na jadernou energii - Ve světě (nuclear stop francie) 1
Záběry z protestů, které podnikli francouzští protijaderní aktivisté u města Valognes, odkud se zpátky do Německa vydal vlak, který převážel ke zpracování palivo z německých jaderných elektráren. Zdroj: Euronews.net

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes potvrdil plány na výstavbu šedesátého jaderného reaktoru ve Francii. Odklon země od jaderné energie by podle něj byl „šílenstvím“ navzdory globálním obavám po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a současným protestům proti jadernému odpadu.

Francie podle agentury AP zůstává baštou jaderné energie, kterou se letos rozhodlo opustit například sousední Německo. Jaderná energie se na celkové spotřebě elektřiny ve Francii podílí zhruba třemi čtvrtinami.

Odchod od jaderné energie by podle Sarkozyho vedl k zániku pracovních míst a vysokým nákladům, což si Francie vzhledem k vysoké nezaměstnanosti a dluhovým problémům v eurozóně nemůže dovolit.

Francouzští levicoví i pravicoví političtí představitelé byli jaderné energii desítky let neochvějně oddáni. Prezidentský kandidát opoziční Socialistické strany François Hollande však nyní slibuje uzavření více než 20 jaderných reaktorů.

Sarkozy nicméně doufá, že nad pochybnostmi ohledně bezpečnosti jaderné energie převáží v době ekonomických problémů obavy z dražší elektřiny. Ta by podle Sarkozyho zasáhla francouzský průmysl a zvýšila tlak na přesun výroby do zahraničí.

Zastánci čistších zdrojů energie upozorňují, že větrné a solární elektrárny by vytvořily nové pracovní příležitosti a že jaderná energetika je rovněž velmi nákladná, a to zejména kvůli drahým bezpečnostním opatřením.

Z Francie dnes do Německa dorazil vlak převážející vysoce radioaktivní jaderný odpad z francouzského zpracovatelského závodu do úložiště v severoněmeckém Gorlebenu. Tam se proti transportu očekávají nejsilnější protesty ekologických aktivistů. Už v noci na dnešek se střetli s německou policií nedaleko cílového nádraží v Dannenbergu. Výsledkem byly asi tři desítky zraněných na obou stranách a čtyři zatčení demonstranti.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..