jaderná energie - Rusko postaví jadernou elektrárnu v Bangladéši - Nové bloky ve světě (bangladesh) 1
Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko a ministr pro výzkum a inovace Bangladéše Yafesh Osman. Vpravo premiérka Bangladéše Hasina Sheikh, jenž v nedávné době několikrát navštívila Moskvu, kde pravděpodobně byly vyjednány předběžné dohody mezi vládami.

Ve středu 2. října podepsali v bangladéšské metropoli Dháka zástuci vlád obou zemí dohodu o stavbě první jaderné elektrárny v zemi. Oznámila to ruská informační agentura RIA Novosti.

Z ruské strany podepsal smlouvu šéf Rosatomu Sergej Kirijenko, ze strany Bangladéšské lidové republiky Yafesh Osman. Podle tohoto dokumentu postaví Rusové dva energobloky o kapacitě 1 gigawatt každý přibližně 200 kilometrů od Dháky ve městě Rooppur.

Stavba bude náročná – musí vyhovět jednat klimatickým podmínkám země (srážky patří k nejvydatnějším na světě, časté povodně a tajfuny), jednak všem „pofukušimským“ požadavkům na bezpečnost. Oba bloky nové elektrárny budou mít dvojitý kontejnment, systém pasívního odvodu tepla a past na jádro.

Cena zatím nebyla určena, neboť stále nejsou dokončeny přípravné práce v místech stavby, a není vybrán konkrétní projekt, podle něhož bude elektrárna postavena. Kromě samotné stavby získají Rusové zřejmě i lukrativní zakázku na jaderné palivo – Sergej Kirijenko na tiskové konferenci uvedl, že ruský výrobce palivových článků TVEL je bude do Bangladéše dodávat po celou dobu provozu elektrárny.

Nejde o příliš velké překvapení. Rooppur byl jako možná parcela pro jadernou elektrárnu vybrán už v 60. letech. V zemi roste hlad po levné elektrické energii, především ze strany rozvíjejícího se textilního průmyslu.

Zdroj: Česká nukleární společnost, Atominfo.ru, Energy-daily.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..