jaderná energie - Ředitel JE Fukušima Masao Jošida: první rozhovor pro tisk - JE Fukušima (yoshida fukusima) 1
Ředitel jaderné elektrárny Fukušima Masao Jošida.

12. listopadu 2011 byl první skupině novinářů umožněn vstup na havarijní jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči. Japonský list Mainichi (Mainiči) nyní uveřejnil záznam tiskové konference s ředitelem elektrárny Masao Jošidou. Na konferenci nebyli žádní novináři, kteří by se na jadernou energetiku specializovali, takže ředitel odpovídal spíše na otázky obecného rázu.

Poprvé od nehody mluvíte s tiskem. Jako první bychom se Vás chtěli zeptat – je něco, co byste rád řekl japonské veřejnosti?

Chtěl bych se upřímně a od srdce omluvit za všechny problémy a komplikace, které vytvořila moje elektrárna. Dostali jsme mnoho dopisů s vyjádřením podpory z Japonska a z celého světa. Obzvlášť nám pomáhá, že nám věří lidé z prefektury Fukušima.

Kdy byla situace nejtěžší?

Tak samozřejmě ten první týden, počínaje 11. březnem. Nikdo z nás netušil, co se stane dál, a všichni jsme se snažili udělat maximum. Pokud mám být zcela upřímný, několikrát už jsme si mysleli, že to nepřežijeme.

Řekl byste nám více o výbuchu vodíku na prvním bloku, jak se to vlastně stalo?

Slyšeli jsme velké „prásk“ a nechápali jsme, co se děje. Jediné informace jsme měli od lidí, kteří v tu chvíli byli v areálu, a ti nám ohlásili: „Vypadá to, že první blok vybuchl“. Slyšeli jsme výbuch na třetím bloku a viděli záběry v televizi. Výbuch na čtvrtém bloku jsme také zaznamenali, ale tenkrát jsme nedokázali říct, jestli k němu došlo na druhém nebo na čtvrtém bloku.

V jaké chvíli jste měl ten pocit, že havárii nepřežijete?

Na velínu jsme nevěděli, co přesně se stalo s prvním blokem. Po nějaké době od výbuchu se z něj začali vracet zranění zaměstnanci a první, co jsme si pomysleli, bylo, že vybuchl kontejnment, což by znamenalo uvolnění obrovského množství radioaktivních látek a situace by se dostala zcela mimo naši kontrolu.

Pak došlo k výbuchu na třetím bloku a měli jsme problémy s pumpováním chladicí vody na druhý blok. Neviděli jsme žádné východisko, v našem nejhorším scénáři jsme počítali s tím, že se palivové články budou tavit tak rychle, že to nepůjde uchladit, což by byl náš konec.

Kdy jste dospěli k názoru, že nejhorší krize je už za námi?

Po sérii výbuchu došlo na začátku dubna k úniku vysoce radioaktivní vody. Velmi těžká doba přišla v červnu, v červenci nebo srpnu už byla podle mého názoru situace vcelku stabilní.

Jaký je současný stav na elektrárně?

Podle údajů a informací, které mám k dispozici, není pochyb o tom, že bloky jsou stabilizovány. Neznamená to však, že se už nemůže nic stát, intenzita radiace v areálu elektrárny je stále ještě příliš vysoká pro člověka a stále ještě představuje nebezpečí pro zaměstnance elektrárny. Bloky jsou stabilizovány natolik, že lidé, kteří žijí v bezprostředním okolí JE Fukušima, se mohou cítit o něco klidněji, nicméně práce na tom, abychom situaci dostali zcela pod kontrolu, stále pokračují.

Palivové články v reaktorech prvního a čtvrtého bloku se roztavily. Dokážete je stabilizovat taky?

Neustále měříme změny teplot reaktorů a zatím pozorujeme, že jak reaktorové nádoby, tak kontejnmenty jsou chlazeny dostatečně, dokonce pro případ, že skutečně došlo k roztavení paliva (což zatím není ověřeno, pozn. red.). Podle našeho názoru jsou nyní všechny bloky stabilizovány.

Jsou nyní na Fukušimě nějaké vážné problémy?

V krátkodobé perspektivě se jako vážný problém jeví především dávky radiace, které dostávají zaměstnanci elektrárny, a rotace personálu tak, aby nebyly překročeny povinné limity.

Jakou dávku jste dostal Vy?

Na tuto otázku neodpovím, je to soukromá informace. Ale určitou dávku jsem dostal.

Co se bude dále dít na Fukušimě?

Naším cílem je nyní dokončení druhé etapy (plánu TEPCO, viz související články, pozn. red.). Až se nám to podaří, pak navrhneme kroky pro další postup a uděláme maximum pro elektrárnu a obyvatelstvo prefektury Fukušima.

Související články: TEPCO uveřejnila, co hodlá dělat s Fukušimou v nejbližších třech letech

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..