jaderná energie - Nové srážky policie s odpůrci jádra v severním Německu - Ve světě (strazci vlak gorleben) 1
Strážci pořádku hlídají nerušenou cestu vlaku, naloženého jaderným palivem.

Vlak s odpadem už ráno vjel do Dolního Saska. Prakticky na každém kroku jeho pomalý pohyb do cílového Gorlebenu sledovali strážci pořádku a nedaleko od nich demonstranti. Zesílené policejní hlídky byly na každé křižovatce.

Severovýchodně od Dannenbergu prorazili protestující policejní kordon a dostali se ke kolejím. Aktivisté se snažili zablokovat železniční trať hromadami dříví a zemědělskou technikou, zhruba 2000 lidí koleje obsadilo a odmítalo odejít. Podle policejního mluvčího bylo na padesát lidí přistiženo, jak se pokouší koleje poškodit.

Vodní děla a obušky už německá policie proti demonstrantům použila v pátek večer, aby dav nepustila do blízkosti železniční tratě, kudy vlak s odpadem jede. Úřady mobilizovaly v regionu asi 20.000 policistů, aby zajistili bezpečný průjezd soupravy.

Odpůrci jaderné energie na dnešek svolali velký mítink – v odpoledních hodinách se ho v Dannenbergu podle organizátorů účastnilo na 23.000 lidí, policie informovala o několika tisícovkách demonstrantů. Podle agentury AFP ale nebylo možné očekávat takové protesty a tak velkou účast jako loni krátce poté, co kancléřka Angela Merkelová oznámila, že vláda chce prodloužit životnost německých jaderných elektráren; protestní akce se tehdy zúčastnilo na 50.000 lidí.

Německé odpůrce jádra neuspokojil ani pozdější závazek vlády odstoupit od jaderné energie k roku 2022. Radikální jádro odpůrců jaderné energetiky, které dnes přijeli podpořit i demonstranti z Belgie, Francie, Itálie a Nizozemska, tvrdí, že slib vlády skoncovat s jadernou energetikou do deseti let prý má asi takovou hodnotu, jako když kuřák slíbí, že do deseti let přestane kouřit. Proto demonstranti požadují, aby vláda ústup do jádra radikálně zrychlila, a především aby řekla veřejnosti, jak si představuje vyřešit dlouhodobý problém s jaderným odpadem.

Organizace Greenpeace tvrdí, že převážený konvoj s jaderným odpadem „představuje 44 Fukušim“. Podle mluvčího ekologů Matthiase Endlera obsah jediného kontejneru s jaderným odpadem by mohl znečistit ovzduší čtyřikrát větším objemem radioaktivity, než se to nedávno stalo při havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Ve vlakové soupravě je 11 speciálních kontejnerů.

Do úložiště má odpad dorazit během víkendu, přesný termín ale úřady neoznámily.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..