jaderná energie - Japonci poprvé pustí novináře na Fukušimu - JE Fukušima (goshi hosono) 1
Japonský ministr pro mimořádné situace na jaderných objektech Goši Hosono.

Japonská vláda v úterý oznámila, že 12. listopadu budou novinářům poprvé otevřeny dveře havarijní jaderné elektrárny Fukušima-1. S touto zprávou přišla agentura Kyodo. Poprvé o zpřístupnění elektrárny médiím promluvil na tiskové konferenci ministr pro mimořádné situace na jaderných objektech Goši Hosono, který ji také hodlá navštívit osobně. Výsledky dosavadní práce likvidátorů jsou podle japonských úřadů a politiků dostatečné pro zajištění bezpečnosti všech návštěvníků.

Podle doposud uveřejněných informací se Japoncům zatím úspěšně daří situaci na elektárně zvládat a plnit plán, který si vytyčili likvidátoři a provozovatel JE Fukušima, společnost TEPCO. Nyní probíhá druhá etapa prací, jejímž cílem je stabilizace teploty v reaktorech na hodnotě pod 100 stupňů Celsia a snížení hladiny intenzity ionizujícího záření jak v samotných blocích, tak i v areálu elektrárny. Nebylo předpokládáno, že by se to mohlo podařit dříve, než v lednu příštího roku.

První úkol se však japonským inženýrům podařilo splnit už nyní, teplota na všech třech reaktorech, které jsou v havarijním stavu, klesla pod bod varu vody a činí okolo 80 stupňů. TEPCO dokonce uvádí, že podle výsledků nových testů dokáže do tří hodin obnovit tuto teplotu v případě, že by došlo k dalšímu zemětřesení a selhání chladicích systémů. Teplotu ve skladovacích bazénech se podařilo snížit pod 30 stupňů Celsia na všech čtyřech blocích.

Hladina radiace je nyní také výrazně nižší, střední aktivita činí okolo 100 milionů becquerelů za hodinu, což je přibližně osmmilionkrát méně, než 15. března čtyři dny po hrůzném japonském zemětřesení. Byla dokončena také stavba ochranného sarkofágu nad prvním blokem, třetí a čtvrtý blok se svého „pouzdra“ dočkají až v létě příštího roku, jelikož je potřeba nejprve odklidit závaly po zemětřesení a výbuších, které provázely první dny havárie.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..