jaderná energie - Írán se nevzdá svého jaderného programu, zprávu MAAE považuje za politicky podloženou - Ve světě (iran iaea jadro) 1
Zpráva MAAE dala okamžitý podnět k mnoha spekulacím, včetně vojenského úderu Izraele na Írán.

V úterý Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) uveřejnila několik částí z interní zprávy, která má obsahovat první důkazy, že Írán tajně provozuje vojenský jaderný program. Podle informací západních médií ze zprávy, jejíž vydání bylo předem ohlášeno již od září a kterou mají celou k dispozici, plyne, že Írán do roku 2003 vyvíjel jadernou zbraň. Představitelé MAAE z toho usuzují, že v tom pravděpodobně pokračuje. Podkladem pro zprávu byly informace zpravodajských služeb z deseti zemí a vlastních zdrojů MAAE, její kopii už obdrželi členové Rady guvernérů MAAE a Rady bezpečnosti OSN.

Zatím na spekulace o nových důkazech zareagovaly tři země. Francie vyzvala k rozsáhlým ekonomickým (ale ne vojenským) sankcím, američtí politici čekají na schůzi s představiteli MAAE 18. listopadu, Rusko se zatím nevyjádřilo jednoznačně a ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že ruští experti a politici zatím zprávu detailně studují. Američané čekají na schůzi nejvyššího vedení země s představiteli MAAE, která je naplánována na 18. listopadu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmádínežád už ve středu prohlásil, že se jeho země jaderné energie v žádném případě nevzdá.

Podrobnější článek o zprávě MAAE čtěte na Atominfo.cz zítra.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..