jaderná energie - Finské Olkiluoto čeká další odklad - na rok 2014 - Nové bloky ve světě (olkiluoto2) 1
Olkiluoto na papíře.

Jouni Silvennonien, mluvčí elektrárenské společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO) řekl, že zpoždění je způsobeno především tím, že Areva musí dokončit úřední (kontrolní) dokumentaci, což trvá dlouho díky tomu, že jde o úplně nový typ reaktoru. Areva nedávno stanovila dokončení reaktoru na rok 2013, stavbu tak prodlužuje o další rok.

Oikiluoto, které mělo být výkladní skříní nových technologií Arevy, se dnes stalo spíše jejím trnem v patě. Problémy a zpoždění přicházejí v době, kdy se Areva snaží prosadit jiné projekty v evropských zemích a kdy se navíc řada z nich rozhodla od jádra odklonit.

Francouzský jaderný gigant v reakci na zpoždění bude muset přehodnotit celý časový rámec finského projektu. Zatím vyhodnocuje, jaké práce ještě bude nutné provést. „Nový časový plán oznámíme v průběhu několika týdnů,“ uvedl Jean-Pierre Mouroux, vedoucí projektu Oikiluoto.

Reaktor typu EPR, budovaný v Olkiluoto, je výsledkem společného úsilí Arevy a německé společnosti Siemens AG vytvořit novou generaci bezpečných elektráren s účinnějšími reaktory. Bezpečnostní prvky zahrnují mimo jiné betovou past na jádro (vanu, která zachytí aktivní zónu v případě roztavení) a dvojitý železobetonový plášť schopný odolat pádu dopravního letadla.

Finsko se v roce 2003 stalo první zemí, která si tento reaktor objednala, další stavby probíhají ve Francii a v Číně. Finská elektrárna má ale jako pionýrský projekt nejvíce problémů, včetně nesprávného složení betonových směsí a změn rozměrů nýtů oproti plánu.

Areva již osmkrát oznámila navýšení nákladů na stavbu, v současnosti je finanční ředitel Arevy Pierre Aubouin odhaduje na 5,6 mld €, zatímco při zahájení byla očekávána nejvyšší horní hranice 3 miliardy.

Podle Arevy je teď elektrárna dokončená asi z 80%. Společnost provádí bezpečnostní kontroly všeho již postaveného a instaluje do gigantické reaktorové haly zbylé součásti. Až bude tato fáze hotová, čekají elektrárnu další testy a schválena dokumentace (TVO a Mezinárodní agentura pro atomovou energii), Areva začne plnit reaktor palivem. „Plnění reaktoru může zabrat až 8 měsíců,“ prohlásil Moroux. Také dodal, že případná další zpoždění by neměla mít vliv na celkové náklady.

Areva nyní také spolupracuje s francouzskou elektrárenskou společností EDF na zjednodušení reaktoru EPR.

I přes současné problémy problémy se bude snažit vyhrát tendr na stavbu druhého reaktoru, který plánuje TVO v Oikiluoto provozovat. „Zatím čekáme na oficiální vyhlášení tendru,“ řekl Moroux.

Představitelé Arevy si myslí, že jejich úspěch v tendru umožní TVO ušetřit, protože veškeré zázemí a odborníci již na místě působí. Mluvčí TVO uvedla, že se společnost zatím zabývá pěti jinými návrhy. Podle nich nejsou na vině ani zdaleka jen Francouzi: „Problémy nezpůsobila naše technologie, byly způsobeny podmínkami v místě stavby“, okomentoval výtky finské strany k prodlužování a zdražování stavby Pierre Aubolin.

Související články: Spuštění Olkiluota opět odloženo – na rok 2014

Zdroj: Wall Street Journal online, 8.11.2011

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..