jaderná energie - Dohoda francouzské levice o omezení jádra vyvolala v zemi bouřlivou debatu - Ve světě (sarkozy delnici elektrarna) 1
Energetika se stává jedním z hlavních předvolebních témat před prezidentskými volbami 2012.

Velkou debatu vyvolala ve Francii dohoda mezi socialisty a zelenými o výrazném omezení jaderných reaktorů v zemi. Ve stejné době upozornila komise pro kontrolu jaderných elektráren na potíže, které se, zejména u starších typů zařízení objevily.

Prezidentský kandidát socialistů Francois Holland se zavázal, že do roku 2025 sníží počet francouzských jaderných reaktorů na polovinu. Podle pravice tím může přijít o práci až půl milionu lidí a ceny energií se zdvojnásobí.

„Každý francouzský prezident od roku 1958 považoval jaderný program za svou prioritu a já rozhodně nebudu ten, kdo by ohrozil energetickou závislost naší země, pro naší ekonomiku je jaderný program nezbytný,“ prohlásil prezident Sarkozy a označil dohodu socialistů se zelenými za politiku.

Jak v Ozvěnách dne upozornil spolupracovník ve Francii Jan Šmíd o tématu se nyní ve Francii bouřlivě diskutuje. Francii podle něj tak trochu zasáhla německá hysterie po Fukušimě.

„Nicméně po čase, když emoce trochu ochladly, si Francie uvědomila, že nebezpečí jako ve Fukušimě v zemi nehrozí. I když i ve Francii jsou elektrárny na břehu moře, nejsou v seismických oblastech. A veřejnost si také uvědomila, že bez jaderné energetiky se asi neobejde,“ přiblížil.

Upozornil, že přestože koalice proti Sarkozymu je silná, prezident jadernou energetiku stále podporuje. „On od začátku zastává jednoznačný postoj, že Francie nesmí vystoupit z jaderného klubu, musí být energeticky soběstačná. Prohlásil, že nejde o levici ani o pravici, ale o Francii a energii obecně. A zdá se, že pakt, který se odehrál, mu může politicky velice prospět,“ uvedl.

V souvislosti s bezpečností elektráren Sarkozy znovu potvrdil, že ty, které neprojdou náročnými testy, budou uzavřeny. Čerstvá studie však nyní označila některé elektrárny za problematické v souvislosti s bezpečností. Jde zejména o dvě elektrárny.

O Tricastin na jihu země, kde dochází k různým technickým potížím a elektrárnu Fessenheim v blízkosti hranic s Německem. Tam odpůrci poukazují na to, že je to oblast, která je seizmicky citlivá a je důvod se znepokojovat. „A pokud má být nějaká jaderná elektrárna uzavřena, tak je to tato,“ dodal Šmíd.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..