jaderná energie - Areva lobuje za svoji nabídku: Velké 3300MW reaktory v Temelíně by byly ekonomicky výhodnější - Nové bloky v ČR (thomas epron) 1
Ředitel společnosti Areva pro Střední a Východní Evropu Thomas Epron.

Velké reaktory s celkovým instalovaným výkonem kolem 3300 megawattů, které francouzská společnost Areva nabízí pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, by byly ekonomicky výhodnější než menší zařízení nabízené konkurencí. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl regionální ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Thomas Epron. Ostatní uchazeči chystají dvojici reaktorů s výkonem kolem 2200 MW. Areva se uchází o dostavbu Temelína a v tendru proti ní stojí americký Westinghouse a rusko-české konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

„Využití dvojice velkých reaktorů EPR je ekonomicky výhodnější, protože náklady na jeden megawatt se sníží. Staveniště v Temelíně je navíc dostatečně velké, aby je pojalo,“ řekl Epron. Někteří energetici ale upozorňují, že příliš velké reaktory by mohly způsobit problémy v energetické soustavě.

Podle Eprona se Areva poučila z problémů při stavbách svých jaderných reaktorů ve Finsku a Francii, které se potýkají s překročením původně stanovené ceny a termínu dokončení.

„Máme jisté problémy, protože jsme jediní, kteří staví reaktory tříapůlté generace v Evropě, kde jsou přísné standardy. Naši konkurenti zde v Evropě nestaví, proto tyto problémy nemají,“ uvedl Epron. Při stavbě nové jaderné elektrárny v Číně se již podle něj Areva ze svých chyb poučila a tento projekt běží podle plánu. Hladký průběh předpokládá i v případě dostavby Temelína, pokud by zvítězila v tendru. Na konci příštího roku chce mít Areva v provozu reaktor ve Finsku jako referenci pro Temelín.

Areva nyní studuje zadávací dokumentaci pro dostavbu Temelína, kterou v pondělí společně s konkurenty v tendru obdržela od provozovatele elektrárny ČEZ. „Čekáme, že v dokumentaci budou požadavky pro vysoké bezpečnostní standardy, a věříme, že je splníme,“ řekl Epron. Zatím je však podle něj předčasné hovořit o ceně reaktorů. Uchazeči mají předložit své nabídky na dostavbu v červenci příštího roku, o rok později má být vybrán vítěz tendru. Temelín má být dostavěn nejpozději v roce 2025.

Jelikož tendr nyní vstupuje do rozhodující fáze, všichni účastníci se snaží zviditelnit a informovat o svých plánech. Například ruský Rosatom, jehož součástí je člen česko-ruského konsorcia Atomstrojexport, podepsal minulý týden smlouvy o spolupráci s 15 českými výrobci a dodavateli služeb pro jadernou energetiku. Českým firmám v případě získání dostavby slibuje zakázky za více než sto miliard korun.

„My můžeme českým podnikům nabídnout stejný počet zakázek jako konkurence, možná více. V tomto směru nemáme žádnou nevýhodu,“ řekl Epron. Areva podle něj již našla 145 potenciálních partnerů mezi českými společnostmi, se kterými u Temelína nebo při jiných projektech může navázat spolupráci. S některými již uzavírá smlouvy o spolupráci. Možná je podle Eprona také spolupráce se Škodou JS, která je v tendru nyní členem konkurenčního konsorcia.

Epron poukázal také na časté komentáře v českých médiích o tom, že Areva má za sebou ve srovnání s ruskou a americkou konkurencí nejslabší politický lobbing. Francouzská iniciativa v prosazování Arevy podle něj není nijak okázalá, ale je častá a efektivní. „Francie je partnerem České republiky na evropské úrovni a mezi politiky probíhají v Bruselu neustále různá jednání… a samozřejmě často přijde řeč i na Temelín,“ uvedl. „Myslíte snad, že by (francouzský prezident) Nicolas Sarkozy neměl dostatečnou vůli se v něčem takovém (jako je dostavba Temelína) prosadit?,“ dodal.

Zdroj: Patria.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..