jaderná energie - Americký AP-1000 má potíže v Říši středu - Nové bloky ve světě (haiyang) 1
Jaderná elektrárna Haiyang (Chai-jang) na Shangdongském (Šan-tung) poloostrově (Severní Čína).

Stavba amerických reaktorů AP-1000 naráží na problémy v Říši středu. Čínským regulátorům se nezdají cirkulační čerpadla, která několikrát neprošla kvalifikačními testy.

Čerpadla pro AP-1000 vyrábí společnost Curtiss Wright, jejíž kořeny sahají až k bratrům Wrightovým, autorům jednoho z prvních letadel, a jejich firmy Wright Company. Jejich technologie je stejná, jakou Američané používají na svých ponorkách, jen mají větší výkon. V tom spočívá hlavní problém – stroj nemusí zvládnout předimenzování na větší výdej energie a přehřívat se, takže vyžaduje pečlivě navržený a kvalitní chladicí systém.

První náznaky toho, že půjde o „zlobivou“ součástku, se objevily v roce 2009, kdy při zkouškách došlo k narušení ložišek. V prosinci 2009 Westinghouse oficiálně uznal, že jde o problém vyžadující okamžité řešení, tedy změnu konstrukce systému, která si vyžádala celý rok. Dalšími zkouškami čerpadla prošla, ale v létě 2011 bylo zaznamenáno předčasné (menší počet cyklů, než je vyžadováno) přehřátí stroje, což si vyžádalo další změny. Zatím stále probíhají.

Westinghouse nyní v Číně staví dvě elektrárny s AP-1000 – JE Sanmen a JE Haiyang. Podle harmonogramu staveb mají obě začít produkovat elektřinu v roce 2013 a zástupci společnosti neustále zdůrazňují, že času na odstranění všech nedostatků je stále dost a že problémy s čerpadly nijak neovlivní spuštění elektrárny.

Číňanům to však nemusí stačit. V Říši středu nyní probíhá podobný souboj, jako v ČR na Temelíně, ale s daleko větším rozmachem – Američané, Francouzi a Rusové zde soutěží o více než deset nových bloků. Fukušima zasadila velkou ránu vlastním čínským projektům druhé generace, jako je například CPR-1000, které jsou levné a ozkoušené, ale méně bezpečné. O to zuřivější bude proto zápas o nové čínské bloky mezi cizími jadernými mocnostmi.

Ze současných problémů s čerpadly nejvíce těží Francouzi. Nejpesimističtější odhady odborníků totiž mluví o tom, že pokud skutečně na elektrárnách se systémem AP-1000 dojde k výraznějšímu odkladu, energie z nich se pak prodraží natolik, že bude méně výhodná, než ta z francouzského EPR. Nižší cena je přitom jednou z hlavních výhod amerického reaktoru ve srovnání s ruským VVER-1200 a francouzským EPR, na které si Westinghouse zakládá i v temelínském tendru. Francouzům se přitom v Číně daří stavět svou elektrárnu s EPR reaktorem poměrně úspěšně.

Související články: Francouzům se daří stavět reaktor s EPR rychleji v Číně, než doma

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..