jaderná energie - V Dukovanech začíná vyrábět proud jeden ze dvou zastavených bloků - V Česku (dukovany je) 1
JE Dukovany.

Dukovany (Třebíčsko) 19. října (ČTK) – V Jaderné elektrárně Dukovany skončila po 24 dnech plánovaná odstávka atomového bloku číslo dvě. Turbíny byly připojeny v úterý kolem 20:00, teď se zvyšuje výkon reaktoru, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Další dukovanský blok, který má číslo jedna, bude stát skoro do poloviny listopadu kvůli rozsáhlé modernizaci. V elektrárně jsou celkem čtyři atomové bloky.

Zastavení dvou bloků bylo nutné kvůli údržbě a opravám jejich společných zařízení. Provádí se přibližně po deseti letech provozu.

Odstávka prvního bloku, který nevyrábí proud od konce srpna, je mimořádně dlouhá, protože je spojena s velkou výměnou technických zařízení. Díky tomu stoupne výkon bloku ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW. V takovém vyšším výkonu už funguje polovina dukovanské elektrárny. Všechny bloky se dostanou na 500 MW v příštím roce. Celá elektrárna pak bude mít místo původních 1760 MW instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší Temelín. Z Dukovan by tak mělo ročně do sítě plynout 16 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu; atomová elektrárna v Temelíně měla 13,82 TWh. V tomto roce mají Dukovany v plánu výrobu 14,322 TWh elektřiny.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..