jaderná energie - Spuštění Olkiluoto-3 opět odloženo - na rok 2014 - Nové bloky ve světě (olkiluoto) 1
Stavba JE Olkiluoto. Elektrárna, která měla demonstrovat světu kvality systému EPR, se zatím stává spíše jedním z těch silnějších argumentů odpůrců jaderné energetiky pro neustálé prodražování stavby.

Finská elektrárenská společnost TVO v prohlášení pro agenturu AP uvedla, že dokončení pátého jaderného reaktoru v zemi, Oikiluotu 3 se systémem EPR, který staví francouzská Areva, bylo opět odloženo. Reaktor tak nebude uveden do provozu před rokem 2014.

Představitelé TVO viní ze zpoždění konsorcium Areva-Siemens. Dodavatelé jim údajně oznámili nedostatky a zpoždění ve vývoji strojového vybavení a řídícího systému elektrárny. Také instalace elektrických a chladících rozvodů trvala déle, než se očekávalo.

Luc Oursel, šéf Arevy, v prohlášení pro tisk uvedl, že jej tato zpráva a především obvinění ze strany TVO, zaskočily: „S TVO právě projednáváme náš společný harmonogram. Toto prohlášení nás překvapilo a je zcela v rozporu se zásadami seriózního partnerství, v jehož duchu se snažíme postupovat“. Samotné zpoždění však neokomentoval.

Jedná se již 6. zpoždění tohoto projektu od začátku stavby v roce 2005. Většina problému byla zaviněna nekvalitními materiály nebo problémy s plánováním. Elektrárna měla původně začít fungovat již v roce 2009.

Tento 1600 MW reaktor mel být prvním EPR (European pressurized reaktor), postaveným v Evropě vedle domácí francouzské Flamanville-3, jejíž stavba je také ve velkém skluzu.

Typ EPR je jednou z nadějných alternativ pro náhradu dosluhujících reaktorů I. a II. generace.

Zdroj: neimagazine.com, Le Figaro

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..