jaderná energie - Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko přijede do Prahy - Nové bloky v ČR (kirienko2) 1
Bývalý ruský premiér a současný šéf Rosatomu Sergej Kirijenko. Z nejvyšších představitelů tří uchazečů o temelínskou zakázku ten ruský do Prahy přijede až jako třetí.

Podle zatím nepotvrzených informací  do Prahy 24. října přiletí generální ředitel ruské státní jaderné korporace Rosatom Sergej Kirijenko. Oficiálním důvodem návštěvy je účast na fóru dodavatelů zařízení pro jaderný průmysl Atomex-Evropa, které v Praze proběhne 25. a 26. října.

Účast Sergeje Kirijenka, kterého bude podle neoficiálních zdrojů doprovázet i jeho první náměstek Kirill Komarov, má zdůraznit pozornost, jíž se v Rosatomu těší spolupráce s českými firmami (například Škodou JS, kterou vlastní ruská skupina OMZ) a ostatními evropskými zeměmi. Ta v předcházejících měsících ještě více nabyla na aktuálnosti v souvislosti s definitivním odstoupením německého Siemensu, hlavního ruského jaderného partnera v Evropě, od všech jaderných projektů.

V Čechách probíhá jeden z největších současných jaderných tendrů – Temelín. Vítěz získá zakázku na dva nové bloky v Jižních Čechách a opci na stavbu dalších tří, v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích.

Koncem října mají všichni tři účastníci, tj. česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a projektující společnost OKB Gidropress, americký Westinghouse a francouzská Areva, obdržet podmínky tendru. Tím začne rozhodující část souboje mezi třemi jadernými giganty, kteří si v současnosti mezi sebou rozdělily skoro všechny zakázky na světě, především v Asii. Současný stav v odvětví však není příliš příznivý – kvůli Fukušimě bylo pozastaveno mnoho projektů, řada zemí se jádra vzdává nebo jej omezuje (Německo, Japonsko). Navíc všechny tři společnosti mají velké problémy se svými vlajkovými loďmi, reaktory generace III+ (ponejvíce Francie, je ovšem třeba říct, že jich má také nejvíc rozestavěných). Každý tendr se proto stává bojem, do něhož se zapojují nejen samotní dodavatelé, ale i politici.

Nejvyšší představitelé všech ostatních účastníků už Prahu navštívili. Začátkem letošního roku se s vyučujícími pražské ČVUT setkala tehdejší šéfka Arevy Anne Lauvergeonová a před dvěma týdny do Prahy přijel zástupce ministra energetiky USA Daniel Poneman. Za Westinghouse se také už od začátku svého působení přimlouvá americký velvyslanec v ČR Norman Eisen.

Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..