jaderná energie - Rosatom podepsal smlouvy o spolupráci s patnácti českými firmami - Nové bloky v ČR (kirijenko atomex) 1
Generální ředitel ruské jaderné korporace Rosatom Sergej Kirijenko na Atomex Europe 2011. Zástupci ruské strany měly v Praze celkem napilno, s celou řadou firem se podařilo dohodnout spolupráci.

Společnost Rusatom Overseas, která je dceřiným podnikem státní korporace Rosatom, v úterý podepsala patnáct smluv o spolupráci s českými výrobci a dodavateli servisních služeb pro jadernou energetiku. Mezi zástupci českých firem jsou například výrobce průmyslových armatur Arako, pražských strojíren ČKD Group, plzeňské Škoda Jaderné strojírenství a dalších (kompletní seznam na konci článku).

V rámci těchto smluv si česká a ruská strana vymezily podmínky pro dlouhodobou spolupráci mezi českými dodavateli a Rosatomem při výrobě a montáži zařízení pro právě budované bloky jaderných elektráren podle ruských technologií, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

Mnohé dohody již zmiňovaly konkrétní projekty předpokládající spolupráci Rosatomu s českými výrobci. „Ruští a čeští výrobci mají podobný technologický systém, stejné tradice, velké zkušenosti se vzájemnou spoluprací, proto je logické, že mnoho nových externích dodavatelů se nám podařilo najít právě v českém průmyslu,“ okomentoval rozbíhající se spolupráci generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko.

Naproti tomu generální ředitel Škoda JS Miroslav Fiala řekl, že díky těmto novým zakázkám se čeští výrobci budou moct podílet i na jiných projektech Rosatomu, než je zatím nezahájená dostavba jaderné elektrárny Temelín, a získat tak nová odbytiště.

Všechny smlouvy byly podepsány na mezinárodním Fóru dodavatelů pro jaderný průmysl Atomex-Evropa, které probíhá v Praze 25. a 26 října 2011 v Národním domě na Vinohradech. Fórum Atomex je Rosatomem pořádáno každoročně, česká metropole jej hostí poprvé. Hlavním účelem akce je získat nové evropské externí dodavatele, kteří budou moct s Rosatomem spolupracovat na stavbě nových jaderných elektráren jak v Rusku, tak ve třetích zemích. Hlavní náplní fóra je konference a výstava zařízení a servisních služeb pro jaderný průmysl, do kterých přispívá jak česká, tak ruská strana.

Seznam firem, s nimiž byly podepsány dohody o spolupráci, memoranda a obchodní smlouvy: Arako, Modřany Power, ČKD Group, MPower Engineering, Envinet, Sigma Group, Exmont Energo, Škoda JS, Hochtief CZ, Vítkovice, Chemcomex Praha, ZAT, Chladicí věže Praha, ZVVZ-Enven Engineering a Krávopolská Ria.

Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..