jaderná energie - První informace o chystané ukrajinské továrně na jaderné palivo - bude stát okolo 350 milionů dolarů - Palivový cyklus (tvel) 1
Palivové články neboli TVELy. Lukrativní smlouvu, která je podle všeho výhodná spíše pro Ukrajince, podepsaly ukrajinská vláda a TVEL v polovině loňského roku.

První informace o továrně na jaderné palivo, kterou ruský Rosatom staví na Ukrajině, se začínají pomalu dostávat ven. Její cena bude činit okolo 300 až 350 milionů dolarů, konečnou částku ještě obě strany upřesní po provedení technicko-ekonomické analýzy. Až šedesát procent z celkové ceny přitom budou úvěrovat ruské banky. Oznámil to tiskový odbor firmy TVEL, ruského dodavatele palivových článků.

Zpráva cituje víceprezidenta  TVELu Vasilije Konstantinova. „Zatím vše běží přesně podle plánu, na kterém jsme se s ukrajinskou stranou dohodli. Výroba bude zahájena za tři roky od dokončení technicko-ekonomické analýzy“. Ta je podle něj hotova asi z devadesáti procent.

Ukrajinská továrna je dimenzována na kapacitu okolo 400 tun uranu ročně. Stojí za zmínku, že Rosatom uváděl jako potenciální parntery pro výstavbu továrny s několik evropských zemí včetně České republiky. Podle některých komentátorů však vedení společnosti od začátku šlo v první řadě o Ukrajinu a zmínky o jiných zemích měly za účel spíše upevnit její pozici.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..