jaderná energie - Nejstarší evropskou jadernou elektárnu čeká uzavření - Back-end (obr) 1
Největší veterán mezi evropskými reaktory, britská Oldbury. Je postavená na původní domácí technologii s chlazením oxidem uhličitým.Vše končí.

Úplně nejstarší energetický reaktor v Evropě, který pracuje v britském Oldbury bude úplně odstaven. Stane se tak o 10 měsíců dříve oproti původnímu plánu, a to už v únoru roku 2012. Provozovatel Oldbury, společnost Magnox, došla k závěru, že provoz elektrárny spuštěné před 44 lety už není dostatečně rentabilní. Magnox vlastní americká společnost Energy Solutions.

Reaktor o výkonu 225 MW, který je umístěn v hrabství Glourcestershire severovýchodně od Bristolu, má povolení k provozu do konce roku. Druhý blok elektrárny, který je o něco mladší, bude odstaven v červnu příštího roku.

„Oba reaktory měly být podle původního plánu odstaveny již před třemi roky, díky vysokým bezpečnostním standardům však získaly několik let navíc,“ řekl ředitel elektrárny Phil Sprangue.

„Oldbury zásobovalo Británii energií více než čtyři desetiletí, to je něco, na co může být každý hrdý,“ dodává Sprangue.

Oldbury je o čtyři roky starší než dva další evropští veteráni – dva reaktory elektrárny Wylfa ve Walesu a jeden v Santa Maria de Gerona ve Španělsku, obě začaly pracovat v roce 1971.

Elektrárna v Oldbury od roku 1967 vyprodukovala přes 130 terawatthodin energie, což by stačilo na zásobování milionu domácností po 20 let. Nezůstala také stranou kultury – zahráli si v televizních seriálech Doctor Who a Top Of the Pops.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..