jaderná energie - Na rozhodování o budoucnosti evropských jaderných reaktorů se bude podílet Petr Krs ze SÚJB - V Česku (drabova ctk) 1
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Fotografii Petra Krse se nám bohužel nepodařilo objevit.

Česko má šanci výrazně ovlivnit budoucnost jaderných elektráren v Evropě. Druhým mužem speciální komise, která bude posuzovat bezpečnost jaderných reaktorů, se totiž stal český expert Petr Krs, náměstek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Počátkem týdne o tom v Bruselu rozhodla skupina pro jadernou bezpečnost,“ potvrdila informaci předsedkyně úřadu Dana Drábová.

„Jde o velké vítězství české diplomacie, když se bude český zástupce podílet na důležitém rozhodování o evropské jaderné energetice,“ hodnotí Krsovo jmenování vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška.

V rámci hodnoticího procesu vznikne řídící skupina v čele s Francouzem Philippem Jametem. Celý projekt bude ale fakticky řídit Krs – spadat pod něj bude organizační stránka jednotlivých hodnocení i koordinace procesu v nadcházejících šesti měsících.

Testy mají určit, zda jsou jaderné elektrárny dostatečně odolné proti přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. V reakci na havárii ve Fukušimě se měří odolnost vůči záplavám, zemětřesení či extrémním teplotám. Zkoumají se i možné dopady pádu letadla či selhání chladicího systému.

Zátěžové testy jaderných elektráren nebudou probíhat jen v Evropské unii, přidaly se k nim například i Švýcarsko a Ukrajina. Velký zájem podle Drábové projevilo i Rusko.

Zdroj: Hospodářské noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..