Úterý, 27 října
Shadow

Na rozhodování o budoucnosti evropských jaderných reaktorů se bude podílet Petr Krs ze SÚJB

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Fotografii Petra Krse se nám bohužel nepodařilo objevit.

Česko má šanci výrazně ovlivnit budoucnost jaderných elektráren v Evropě. Druhým mužem speciální komise, která bude posuzovat bezpečnost jaderných reaktorů, se totiž stal český expert Petr Krs, náměstek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Počátkem týdne o tom v Bruselu rozhodla skupina pro jadernou bezpečnost,“ potvrdila informaci předsedkyně úřadu Dana Drábová.

„Jde o velké vítězství české diplomacie, když se bude český zástupce podílet na důležitém rozhodování o evropské jaderné energetice,“ hodnotí Krsovo jmenování vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška.

V rámci hodnoticího procesu vznikne řídící skupina v čele s Francouzem Philippem Jametem. Celý projekt bude ale fakticky řídit Krs – spadat pod něj bude organizační stránka jednotlivých hodnocení i koordinace procesu v nadcházejících šesti měsících.

Testy mají určit, zda jsou jaderné elektrárny dostatečně odolné proti přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. V reakci na havárii ve Fukušimě se měří odolnost vůči záplavám, zemětřesení či extrémním teplotám. Zkoumají se i možné dopady pádu letadla či selhání chladicího systému.

Zátěžové testy jaderných elektráren nebudou probíhat jen v Evropské unii, přidaly se k nim například i Švýcarsko a Ukrajina. Velký zájem podle Drábové projevilo i Rusko.

Zdroj: Hospodářské noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..