jaderná energie - Japonci zrušili pásmo evakuační pohotovosti mezi 20 až 30 kilometry okolo JE Fukušima - JE Fukušima (fukusima evakuacni zony) 1
Evakuační zóny v průběhu prvních dnů po havárií. V pásmu 15 až 30 kilometrů od elektrárny bylo obyvatelům doporučeno co nejméně větrat, nevycházet z domů a být připraven na možnost, že bude třeba okamžitě hledat úkryt.

Japonská vláda odvolala evakuační pohotovost v okruhu 20 až 30 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. S touto zprávou přišel televizní program NHK.

Po havárii 11. března, kdy došlo k poškození záložních zdrojů elektřiny a výpadku chladicího system na třech blocích elektrárny, nechala vláda ve spolupráci s místní samosprávou evakuovat všechny obyvatele v okruhu dvaceti kilometrů. V pásmu mezi 20 až 30 kilometry byl vyhlášen takzvaný pohotovostní režim – místní lidé se museli připravit na možnost okamžitého vysídlení v případě, že na elektrárně dojde ke zhoršení situace. Více než polovina obyvatel (okolo 30 tisíc z 58 tisíc) se rozhodla odejít okamžitě.

Vláda v sobotu rozhodla o zrušení tohoto nařízení na zasedání, věnovaném pokračující jaderné krizi. Zrušení evakuačního pásma však zatím neznamená, že problem jsou zažehnány, v okolí elektrárny je stale mnoho mist, zasažených radioaktivními látkami (izotopy cesia). Dlouhodobější program dekontaminace zatím nebyl zahájen (kromě vysazování slunečnic, jež se zatím příliš neosvědčují).

Celkově bylo z okolí JE Fukušima evakuováno na 80 tisíc lidí.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..