jaderná energie - Írán začal vyrábět „žlutý koláč“ - polotovar pro jaderné palivo - Ve světě (zluty kolac) 1
Směsný oxid uranu U3O8, lidově – jadernými techniky – přezdívaný „žlutý koláč“ (yellow cake).

Islámská republika vyrobila prvních několik desítek (přesné údaje se liší podle zdroje, mezi 35 až 70) kilogramů uranového koncentrátu se dvacetiprocentním obohacením. V pondělí to oznámila agentura Fars News.

Takzvaný „žlutý koláč“ je pevným koncentrátem oxidů uranu, který je výchozí surovinou pro výrobu obohaceného uranu. Ten je, jak známo, při nižším stupni obohacení (20 až 40 procent izotopu U-235) hlavní a nepostradatelnou složkou jaderného paliva, více obohacený uran je základem jaderných zbraní.

Jde však o polotovar a cesta k použitelným tabletám (a od nich ke kompletním použitelným článkům) je velmi dlouhá. Nepřímo to potvrdil i bývalý šéf Íránské jaderné organizace a současný ministr zahraničí Alí Akbár Sálehí, který na pondělním slavnostním ceremoniálu u příležitosti výroby první várky koncentrátu oznámil novinářům: „Příští rok již budeme mít možnost vyrábět palivové tablety, použitelné ve článcích pro jaderné reaktory“.

Íránští představitelé odmítají veškerá obvinění z toho, že v rámci svého vojenského atomového programu potají vyvíjí jaderné zbraně a trvají na tom, že vysoce obohacený uran potřebují jen do výzkumných reaktorů. Faktem je, že ve městě Isfahán se jeden výzkumný reaktor skutečně nachází a Ferejdún Davání, současný šéf Íránské jaderné organizace, se nedávno podělil o ambiciózní plány Islámské republiky vybudovat v nejbližších letech dalších deset. Běžné palivo do elektráren přitom ve výzkumných reaktorech není používáno, jelikož má nižší stupeň obohacení a bylo by jej potřeba mnohem více.

Související články: Írán hodlá postavit 4 až 5 výzkumných reaktorů a vyrábět pro ně palivo se 20% obohacením

Zdroj: Farsnews

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..