jaderná energie - Írán bude v jaderné energetice soběstačný - šéf Íránské jaderné organizace - Ve světě (fereydoon abbasi) 1
Šéf íránského jaderného programu Ferejdún Abbásí Davání.

Írán se v blízké budoucnosti stane vývozcem jaderných technologií, prohlásil v úterý ředitel íránské organizace pro atomovou energii (AEOI).

„Přetavili jsme mezinárodní tlak a sankce v příležitost. Írán se stal soběstačným a v blízké budoucnosti budeme největším vývozcem jaderných zařízení na světě,“ řekl Fereydoun Abbasi na sjezdu mladých intelektuálů v Teheránu.

Na jiném místě svých poznámek tvrdí, že AEOI plánuje stavbu nových jaderných elektráren podle vlastní dokumentace. Cílem ambiciozního plánu je zvýšit produkci energie z jádra na 20 000 MW do roku 2025.

V září Írán slavil úspěch v podobě zkušebního spuštění své první jadrné elektrárny postavené nedaleko přístavu Bušéhr na pobřeží Perského zálivu. Nutno ovšem říci, že k němu podle původních prohlášení (především z íránské strany) mělo dojít už loni.

Jakmile elektrárna dosáhne plného výkonu, bude do sítě dodávat 1000 MW elektrického výkonu, což představuje 1/40 energetické bilance země.

Prohlášení šéfa íránského jádra mohou vypadat poněkud velkohubě vzhledem k tomu, že v zemi ještě nejede ani „cizí“, natož vlastními silami postavená jaderná elektrárna. Není však radno je podceňovat – Islámská republika má velmi dobré vědecké (nikoliv ovšem technické, ale i tam se situace pomalu mění) zázemí a tradici. Paradoxně také mezinárodní sankce a blokády částečně přispívají k tomu, že íránská vláda se snaží budovat domácí jaderný program místo importu technologií a lidí ze zahraničí, jak posupuje například Čína.

Související články: Íránské jádro povede veterán íránsko-irácké války

Írán hodlá postavit 4 až 5 výzkumných reaktorů

Zdroj: Farsnews.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..