jaderná energie - Hrozba pro Temelín: 7 tisíc Rakušanů a 3 tisíce Němců - Aktuálně.cz - Nové bloky v ČR (stop temelin rak) 1
Protitemelínské demonstrace v roce 2006. Dnes - žádná změna.

Praha/Temelín – Vláda se musí připravit na to, že stavbu dvou nových bloků v Temelíně mohou výrazně ztížit rakouské a německé úřady i tamní nevládní organizace a obyvatelé.

Dokládá to skutečnost, že při současnému posuzování vlivu nových jaderných bloků na životní prostředí (EIA) dorazilo přibližně sedm tisíc připomínek z Rakouska a tři tisíce z Německa.

To je jeden z hlavních závěru Analýzy slabých míst výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín, kterou ve středu projednal Nečasův kabinet. Redakci Aktuálně.cz se podařilo neveřejný dokument získat.

Ve zprávě, kterou vypracoval vládní temelínský zmocněnec Václav Bartuška, se upozorňuje, že Rakušané a Němci mohou projednávání EIA výrazně protahovat a komplikovat, anebo její výsledky dokonce napadnout u soudu.

Vláda chce na základě Bartuškovy analýzy po ministerstvech a dalších úřadech, aby navrhly, jak zamezit protahování přípravy na dostavbu Temelína během procesu EIA, v územním či stavebním řízení.

Protitemelínské inzeráty v novinách

Už teď to ovšem vypadá, že se potáhne už první z úkonů – EIA. České úřady, respektive zpracovatel dokumentace EIA se musí vypořádat se všemi 10 tisíci rakouskými a německými připomínkami.

Hornorakouský protitemelínský zmocněnec Dalibor Stráský uvedl, že ho počet sedmi tisíc zaslaných připomínek k EIA z Rakouska nepřekvapil. „Čekal bych možná dokonce i víc,“ řekl Aktuálně.cz Stráský. Dodal, že v Rakousku vycházely v novinách inzeráty s výzvami a předepsanými formuláři.

Kritici nepokládají Temelín za bezpečný

Mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková uvedla, že počet vyjádření ze zahraničí je mimořádný.

„Záměr rozšířit jadernou elektrárnu Temelín je natolik specifický a unikátní projekt, že v podmínkách České republiky nelze počet došlých vyjádření s obdobným záměrem srovnat,“ řekla Aktuálně.cz Jendeková.

„U projektů velkého rozsahu a projektů s vlivem na životní prostředí okolních států se počet vyjádření pohybuje v řádu stovek, případně do jednotek tisíců,“ dodala ministerská mluvčí.

Sdělila, že připomínky vyjadřují především nesouhlas s výstavbou dalších temelínských bloků anebo poukazují na nedostatečnou bezpečnost elektrárny před pádem letadla či teroristickým útokem. Další dopisy z Rakouska a Německa napadají to, že v EIA není zatím specifikován konkrétní typ reaktoru – ČEZ totiž ještě nevybral dodavatele.

Jednání natahují EIA

Vládní zmocněnec Václav Bartuška v ve zprávě pro kabinet uvedl, že se už uskutečnily dvě mezistátní konzultace s Rakouskem a s Bavorskem. Další mezinárodní jednání lze podle Bartuškova hodnocení ještě očekávat.

„Z obou států současně dlouhodobě zaznívají žádosti o konání veřejného projednání také na jejich území, což je záležitost, která představuje komplikaci zejména z časového hlediska (zajištění relevantních prostor, koordinace desítek odborníků do jednoho termínu apod.), ale i finančního hlediska,“ uvádí se v Bartuškově analýze pro vládu.

Ve zprávě se uvádí, že veřejné konzultace by mohly být chápány jako vstřícný krok ze strany České republiky. Zároveň by se ovšem posunulo vydání stanoviska EIA nejméně o půl roku.

Zdroj: Aktuálně.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..