jaderná energie - Francouzské jaderné chutě - Areva i EDF se budou ucházet o další zakázky a stavět nové reaktory doma - Nové bloky ve světě (francie jadro mapa) 1
Mapa jaderných objektů Francie. Ačkoliv ze všech poválečných velmocí začala se stavbou jaderných elektráren nejpozději a během války se na jaderném výzkumu příliš nepodílela, stala se Francie zemí se suverénně nejvyšším podílem jaderné energie.

Francouzský ministr průmyslu a energetiky Eric Besson v rozhovoru pro agenturu Reuters nastínil další směřování země. Podle Bessona francouzská vláda a především státní jaderný gigant Areva stále plánují postavit nový jaderný reaktor, v pořadí již šedesátý v zemi. Zároveň se bude ucházet hned o několik tendrů v Evropě i ve světě. S tradičně projaderným postojem francouzské vlády nepohnula ani fukušimská havárie v Japonsku. Nyní doufá, že za současné situace v Evropě zúročí své obrovské zkušenosti a know-how při obchodní spolupráci s Indií, Čínou, Británií, Polskem, JAR, Tureckem a Brazílií.

„Uvažujeme-li nad budoucností jaderné energetiky, musíme být střízliví,“ uvedl Besson. „Před dvěma roky se mluvilo o jaderné renesanci, nyní se mluví o jaderném úpadku. Skutečnost je někde uprostřed.“

„Některé země se rozhodly ukončit své jaderné programy, ale zdaleka ne všechny. Seznam zemí, které naopak obnovili plány na stavbu dalších elektráren nebo to zvažují, je dlouhý,“ prohlásil Besson při návštěvě elektrárny, kterou Areva buduje ve finském Oikiluotu.

Největší růst spotřeby energie samozřejmě zažívají India a Čína, elektrickou energii potřebují jak nové obrovské průmyslové zóny, tak domácnosti vzhledem ke zvyšující se životní úrovni. Ovšem potenciál pro Arevu znamená také Velká Británie a Saudská Arábie. Se Spojeným královstvím má Areva několik sjednaných dohod, Arabský poloostrov je výhodný z jiného důvodu: rozhodování na nejvyšší úrovni v jaderném odvětví trvá většinou velmi dlouho, nezřídka se během nich mění vládní garnitura. „Ovšem některé země mají dostatek finančních prostředků na urychlení těchto zdlouhavých procesů. Například určitě bude z finančního hlediska snazší uzavřít dohodu se Saudskou Arábii, než s jinými zeměmi.“

Podle Bessona má Francie jistou výhodu oproti ostatním velkým hráčům – její obchodní strategie spočívá na jediném reaktoru nové generace. V současnosti Areva staví čtyři reaktory, po jednom ve Francii a ve Finsku a dva v Číně, všechny typu EPR.

EPR je tlakovodní reaktor, který je uložen ve dvojité ochranné obálce, vybavený „pastí na jádro“ – odolnou betonovou vanou pod reaktorem, která zachytí roztavenou aktivní zónu v případě havárie. Po Fukušimě to přidává francouzským systémům na atraktivitě, jelikož „past na jádro“ ještě nikdy nebyla v historii jaderného průmyslu použita a například Američané ji do svých reaktorů nedávají, jelikož ji považuji za zbytečnou součástku, nezanedbatelně prodražující celou konstrukci. Japonská havárie, při níž k roztavení celého jádra reaktoru teoreticky dojít mohlo, však může přeorientovat priority z ceny na bezpečnost. Dále je reaktor vybaven šesti záložními dieselovými generátory a čtyřmi chladícími systémy.

Daní za takto bezpečný systém je složitost. A pilotní projekt ve Finsku, stejně jako Flamanville-3, kterou Areva staví doma, je kvůli vychytávání much stále dražší a stavba je ve časovém skluzu několika let. Sluší se ovšem říct, že i Westinghouse a Rosatom, stavějící reaktory III+ generace, s nimi mají problémy, ačkoliv (zatím) ne tak velké.

Besson tvrdí, že jde jen o dětské nemoci nového reaktoru a srovnává s jiným velkým francouzským projektem – Airbusem A380.

„Vzpomeňte si, že i Aribus byl kritizován, lidé říkali, že přes všechny investované prostředky tohle letadlo nikdy nevzlétne. Ale podívejte, jaký nakonec zažívá úspěch.“

Besson mimo jiné řekl, že Francie stále plánuje postavit druhý reaktor typu EPR, který by se stal již 60. činným blokem v zemi. Pravděpodobně se jím stane třetí blok elektrárny v Penly. Ta leží na pobřeží průlivu Le Manche a je vybavena dvěma bloky o výkonu 1330 MW. Francouzská elektrárenská společnost EDF zatím sestavuje dokumentaci. Místní referendum, které musí zahájení stavby ze zákona předcházet, ale bylo odloženo. Jedním z důvodů jsou blížící se prezidentské volby.

„Jsem přesvědčen, že v Penly se stavět bude,“ věří v úspěch Besson a zpoždění přičítá především bezpečnostním testům po Fukušimě. Přiznává ale, že referendum se uskuteční až po prezidentských volbách, tedy někdy v polovině příštího roku.

Související články: Francouzská rošáda – jak si povede nové a staré vedení Arevy

Flamanville-3: běh na dlouhou trať

Francie naznačila obrat, odklon od jádra už nevylučuje

Francouzům se daří stavět první blok s EPR rychleji v Číně, než doma

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..