jaderná energie - Finové možná budou žalovat Arevu kvůli prodlužování stavby Olkiluota - Nové bloky ve světě (olkiluoto3) 1
Reaktory třetí generace, mezi nimiž je i EPR-1600 v Olkiluotu (na snímku), patří mezi nejsložitější stavby, které je dnes člověk schopen postavit.

Finská elektrárenská společnost TVO bude požadovat po francouzsko-německém koncernu Areva-Siemens, který v Olkiluotu staví jednu z prvních na světě jaderných elektráren se systémem EPR, odškodné ve výši až miliardy eur za prodražení stavby a její neustálé prodlužování. Tisku to oznámil mluvčí TVO Jouni Silvennoinen.

Areva a Siemens však údajně nezůstanou Finům nic dlužni a budou požadovat od TVO odškodné ze své strany s tím, že na projektu pracují společně a společná byla tedy i veškerá pochybení.

Zatím celá tato výměna názorů probíhá pouze jako spekulace v tisku a nebyly podány žádné oficiální žaloby a žádná ze stran druhou z ničeho přímo neobvinila.

Zakázku na jaderný blok Olkiluoto-3 získala Areva před osmi lety v prosinci 2003. Tehdy to byl vůbec první projekt systému s reaktorem EPR-1600, soupeřem Francouzů bylo ruské Ministerstvo jaderné energetiky (v podstatě dnešní Rosatom). Původní datum spuštění bylo naplánováno na rok 2009. Jako reálný se dnes jeví spíše rok 2013, podle posledních informací možná až 2014 (tuto spekulaci zatím Areva odmítá). Ještě horší je situace v oblastí financí – už nyní je jasné, že blok bude stát minimálně dvakrát více, než byla počáteční cena (3 miliardy eur). Mezi Arevou, Siemensem a TVO nyní běží arbitráž o to, kdo má na zpoždění větší díl viny.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..