jaderná energie - Děti z prefektury Fukušima čekají plošné kontroly štítné žlázy - JE Fukušima (kontaminace fukusima) 1
Mapa kontaminace v okolí JE Fukušima (datum uvedeno 25.5.2011, zdroj: francouzská agentura pro radiační bezpečnost IRSN). Aktivity nejsou nijak vysoké, problém je však v tom, že jakmile se radioaktivní césium (případně jód, ale ten má poločas rozpadu 8 dní, takže z půdy a vody již vymizel) dostane do organizmu, lze jej jen těžko dostat ven, a nejvíce ohroženy zdravotními problémy jsou právě děti.

Samospráva prefektury Fukušima zahájila plošné kontroly štítné žlázy u dětí z prefektury Fukušima. Důvodem je pochopitelně únik radioaktivních izotopů cesia a jódu, k němuž došlo březnové havárii jaderné elektrárny a roztavení palivových článků.

Prohlídka ultrazvukem a další kontroly čekají 360 tisíc dětí a mladých lidí, kterým v době havárie bylo méně než 18 let. Celkově mají probíhat dva a půl roku. Jako první přijdou na řadu děti z míst s největší kontaminací, jejich výsledky budou známy za měsíc.

Předběžný průzkum na 130 dětech už provedl tým z univerzity Šinšu ve městě Nagano ve spolupráci s nadací Japonský černobylský fond (Japanese Chernobyl Foundation) a ukázal, že 10 z nich měly výraznější odchylky v hladinách hormonů štítné žlázy. Předseda nadace Minoru Kamato uvedl, že je nutné v kontrolách pokračovat: „Zatím nemůžeme říct, čím je to způsobeno, ale určitě je na místě dlouhodobé sledování“.

Zdroj: Tokyo Times, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..