jaderná energie - Areva po více než 20 letech dokončí americkou jadernou elektrárnu Bellefonte - Nové bloky ve světě (bellefonte) 1
Nedokončená jaderná elektrárna Bellefonte.

Stavba jaderné elektrárny Bellefonte v americké Alabamě začala v roce 1974. Měla sestávat ze dvou bloků s tlakovodními reaktory PWR z dílny skupiny Babcock and Wilcox. Dokončení druhého bloku odložil provozovatel, společnost Tennessee Valley Authority, v roce 1988 a prvního rok na to, byly hotovy zhruba z devadesáti procent. Jako oficiální důvod uvedla pokles ceny elektřiny v regionu. V roce 2005 byla stavba úplně zrušena a TVA se vzdala všech povolení ke stavbě. Před dvěma lety ovšem společnost požádala domácí Nuclear Regulatory Commission (Komisi pro jadernou energetiku) o jejich opětovné udělení.

Začátkem října američtí regulátoři licenci TVA udělili. První dva bloky Bellefonte budou dokončeny a dostaví je francouzská Areva.

Alabamu už navštívil Luc Oursel, generální ředitel francouzského jaderného gigantu. Setkal se s představiteli TVA a médií a prohlédl si areál elektrárny.

„Toto je neobvyklá situace,“ přiznal Oursel, že není standardní dokončovat elektrárnu po tolika letech. „Ale podobné projekty máme rozpracované v Brazílii (jaderná elektrárna Angra-3, kterou možná bude také stavět v plném rozsahu, pozn. Atominfo.cz) a Bulharsku (modernizace jaderné elektrárny Kozloduj ve spolupráci s Rusy, pozn. Atominfo.cz), takže víme, na čem jsme.“

Oursel označil Bellefonte za jeden z největších projektů, kterých se Areva účastní. Pro připomenutí, Areva je největší (leč státní) jadernou společností na světě a jedinou, která pokrývá svou činností celé odvětví, počínaje těžbou uranu (např. v Nigeru) a konče stavbou elektráren na klíč. Po celém světě a doma již postavila přes sto reaktorů.

Důvod, proč si Američané pozvali na svou elektrárnu Francouze, je jednoduchý – Areva již před lety získala od Babcock & Wilcox téměř všechna práva na tlakovodní reaktory PWR, ačkoliv úplně se Američané své technologie nevzdali. Na Bellefonte měl stát systém B205, který předtím byl odzkoušen v Německu, ale v USA by se stal prvním svého druhu. Nakonec na to však nedošlo. Areva tak přebírá štafetu, po dokončení by měla Bellefonte zásobovat energií na 750 tis. domácností.

Francouzi oba bloky dokončí, nahradí zastaralé prvky v již hotových systémech a nainstaluje digitální řídicí systém a simulační tréninkové centrum. Pro elektrárnu bude také dodávat palivo. Babcock & Wilcox dodá vyvíječe páry.

Dokončení jaderné elektrárny po dvaceti letech staví před Arevu výzvu podobnou, jaké čelil ruský Rosatom v íránském Búšehru, kde byla stavba jaderné elektrárny zastavena po Islámské revoluci v roce 1979, kdy ze země odešla společnost Siemens. Vedení korporace nedává najevo žádné obavy, podle Oursela především proto, že systém B205 je podobný staršímu B177, s jehož provozem mají Francouzi i Američané dost zkušeností. „Žádné velké změny nebyly potřeba,“ řekl Oursel. „Elektrárna se po dokončení stane jednou z nejmodernějších, ne-li nejmodernější a nejbezpečnější elektrárnou v USA i ve světě.“

Nebude to však hned. Vedle Bellefonte dokončuje TVA jeden blok jaderné elektrárny Watts Bar, který společnost hodlá uvést do provozu do dvou let. Její vedení se shodlo na tom, že není moudré pracovat na obou nákladných a velmi náročných stavbách najednou. Spuštění Bellefonte tak nelze očekávat dříve, než v letech 2018-2020. McOllum, jeden z hlavních inženýrů TVA, který prováděl Luca Oursela na prohlídce, přiznává: „Odkládáme dostavbu Bellefonte především kvůli menšímu ekonomickému růstu posledních let. Tento projekt nabídne tisíce pracovních míst a přitáhne do regionu další investice.“

Přínos pro místní ekonomiku od elektrárny bude zřejmě značný: během stavby bude přímo na místě pracovat 2800 dělníků, po dokončení zaměstná asi 650 lidí.

V Jackson County se již projevily první pozitivní dopady rozhodnutí rady TVA. Asi 1000 lidí se připravuje na plánovací fázi, z toho 650 přímo na místě. Práce, na stavbě parkoviště, vylepšování osvětlení a obnově kancelářských a technických prostor, které zaměstnají asi tisícovku dělníků, začnou už brzy.

Zdroj: power-technology.com, Daily Sentinel

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..