jaderná energie - Záplavy provázející hurikán Irene poškodily reaktory v New Jersey - Ve světě (oyster creek) 1
Jaderná elektrárna Oyster Creek v New Jersey, jedna ze zasažených nedávným hurikánem Irene. Shodou okolností také jedna z nejstarších v USA.

Dva ze tří reaktorů v jižní oblasti amerického státu New Jersey musely být zčásti odstaveny – naplaveniny, vytvořené hurikánem Irene, ucpaly přívody jejich chladících systémů. Joe Delmar, mluvčí společnosti PSEG Nuclear, provozovatele místních jaderných kapacit, ve středu potvrdil, že vstupy chladících systému bloků u elektráren Salem I a Salem II Delaware jsou téměř neprůchodné a zaplněné trávou a odpadky.

Delmar dodal, že podobné věci se běžně stávají při jarním zvýšeném stavu vody, kdy jsou splavovány nečistoty z okolních polí. Salem I proto běží pouze na 62% plného výkonu a Salem II na 90%, přilehlý reaktor Hope Creek nebyl zasažen.

Zatím není jasné, kdy se reaktor vrátí na plný výkon.

Další reaktor ve státě Maryland byl úplně odstaven vlivem poškození větrem, ostatní byly buď úplně vypnuty nebo běžely se sníženým výkonem jako preventivní opatření ještě před příchodem hurikánu.

V trase hurikánu leželo celkem 14 amerických jaderných reaktorů.

Bezpečnostní opatření v těchto elektrárnách – úplná vypnutí či snížení výkonu – přispěly k velkým výpadkům proudu v okolí. Společnost Progres Energy snížila výkon svých reaktorů v Brunswicku, Severní Karolíně a společnost Dominion Resources snížila produkci na jednom reaktoru v elektrárně Millstone ve státě Connecticut o 70%.

Podle Fox News dva reaktory v New Jersey a reaktory na jaderné elektrárně Fukušima projektovala stejná společnost, jedním z nich je výše zmíněný Hope Creek. Hope Creek sdílí bezpečnostní zónu s reaktory Salem a společně tvoří druhou největší jadrnou elektrárnu ve Spojených státech. I přes tyto okolnosti mluvčí PSEG, současného majitele a provozovatele elektráren, prohlásil, že ani po hurikánu Irene nenastane žádný problém: „Elektrárna je v provozu od roku 1986 a doposud se v ní nestala žádná závažnější havárie, stejně jako v sousedních blocích Salem.“

Rovněž elektrárna Oyster Creek, která rovněž měla tu smůlu stát v cestě Irene, začala pomalu obnovovat provoz po plánované odstávce, již si hurikán vynutil. Mluvčí Suzanne D’Ambrosio k tomu řekla: “Po pečlivém naplánování všech kroků a poté, co jsme připravili další ochranná opatření, jsme připraveni. Během jediného týdne přestála elektrárna zemětřesení a hurikán, který v New Jersey zatím neměl obdoby. To je důkazem její odolnosti a schopnosti čelit nebezpečí.“

Zdroj: Dailymail.co.uk

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..