jaderná energie - Zájemci o vybudování jaderných elektráren v Polsku předložily nabídku reaktorů, Rusové to ani nezkoušejí - Nové bloky ve světě (dohoda polsko usa) 1
Polská vládní zmocněnkyně pro jadernou energetiku Hanna Trojanowska a americký státní tajemník pro mezinárodní obchod Francesco Sanchez podepisují v červenci 2010 dohodu o spolupráci v jaderné sféře, která nyní umožnila Američanům účast v polském tendru.

Zájemci o dodávky jaderných reaktorů pro polskou společnost PGE Polska Grupa Energetyczna předložili svoje nabídky. Tendr má být vyhlášen na konci roku. Areva nabízí reaktor EPR o výkonu 1650 MW, Westinghouse reaktor AP 1000 o výkonu 1100 MW a GE-Hitachi Nuclear Energy přichází s hned dvěma reaktory – ESBWR o výkonu 1600 MW a o něco dražší ABWR o výkonu 1350 MW.

Favoritem je GE-Hitachi. Polsko je tradičně nakloněno Američanům a jen General Electric v zemi zaměstnává přes deset tisíc lidí. Stavebním partnerem GE-Hitachi je americký gigant Fluor, jehož zkušenosti s podobnými akcemi jsou značné.

Tendru se neúčastní ruské firmy. Bylo by to zbytečné plýtvání času. V Polsku totiž nemají šanci, ani kdyby nabídly reaktory zadarmo.

Zdroj: Motejlek.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..