jaderná energie - Temelín I po odstávce opět vyrábí elektřinu. - V Česku (temelin3) 1
JE Temelín.

V neděli sedm minut po půlnoci začal první blok temelínské jaderné elektrárny opět vyrábět elektřinu. Odstávka trvala 64,1 dne a oproti původnímu harmonogramu byla ukončena s předstihem 36 hodin, řekl v pondělí agentuře Mediafax mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Aktuálně je výkon reaktoru 80 procent a probíhají fyzikální testy paliva. Plného výkonu dosáhne první blok v polovině týdne.

„Odstávka je velmi složitý projekt, při kterém elektrárna vedle výměny paliva realizuje potřebné údržby a kontroly zařízení. Její harmonogram zahrnuje až osm tisíc činností. Ty jsou na sobě závislé a elektrárna je musí zvládnout za necelé dva měsíce. Na jejich zajištění se podílí čtyři stovky zaměstnanců elektrárny a šest stovek pracovníků z padesáti dodavatelských firem,“ řekl Sviták.

„Odstávky jsou pro nás nejsložitější období v roce. Není to jenom výměna paliva, ale blok si kompletně připravujeme na další bezpečný a spolehlivý provoz. I tato odstávka byla náročná. Mimo jiné jsme po deseti letech provozu měnili lineární krokové pohony, kterým končila jejich projektová životnost. Těžký byl hlavně začátek odstávky, který se kryl s dokončováním odstávky druhého bloku. Všechny stanovené činnosti jsme ale zvládli a splnili jsme i plánovanou délku odstávky. Odstávku tedy považujeme za úspěšnou,“ hodnotí odstávku prvního bloku Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín.

Roční cíl dodržet termíny odstávek splnila elektrárna z poloviny. Zaseknutý blok ochranných trubek byl příčinou prodloužení odstávky druhého bloku, která proběhla od května do července. „I zde jsme udělali maximum pro splnění termínu. Měli jsme připraveny scénáře, abychom neopakovali chyby z minulých odstávek. Museli jsme ale vyřešit komplikaci, se kterou jsme se setkali vůbec poprvé. Postupovali jsme velmi opatrně, technicky jsme ji zvládli dobře, bohužel dodatečné práce si vyžádaly více času,“ doplnil Miloš Štěpanovský.

Během odstávky prvního bloku bylo v reaktoru vyměněno 45 palivových souborů, tedy čtvrtina z celkového počtu 163 souborů. Z výrobního bloku byly do skladu použitého paliva vyvezeny tři kontejnery CASTOR naplněné použitým palivem. Celkem je ve skladu umístěno pět kontejnerů. V každém je uloženo 19 použitých souborů. Důležitou investiční akcí byla záměna lineárních krokových pohonů (LKP). Důvodem výměny bylo ukončení jejich projektové životnosti. Nově byly využity pohony s životností na 40 let. Stejná záměna proběhne příští rok také na druhém blok.

LKP zabezpečují pohyb a polohu regulačních orgánů (klastrů) na základě povelů z řídícího systému. Polohou klastrů je určen výkon reaktoru. Při povelu na pád regulačních orgánů z ochranného systému nastává rychlé odstavení reaktoru. Klastry padají volným pádem do aktivní zóny reaktoru a během několika vteřin dojde k zastavení štěpné reakce.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..