jaderná energie - Temelín dnes odstavil kvůli opravám na generátoru 2. blok - V Česku (temelin 31) 1
Jaderná elektrárna Temelín.

Temelín (Českobudějovicko) – Jaderná elektrárna Temelín dnes (7.9.2011) odstavila druhý výrobní blok kvůli opravám na generátoru. Do poloviny září tak budou mimo provoz oba dva bloky. První je odstaven od 15. června kvůli plánované výměně paliva. Na druhém bloku energetici během devíti dnů musí opravit ucpávky v systému těsnícího oleje generátoru. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

„Jedná se o preventivní opravu, kterou se vyhneme případnému neplánovanému budoucímu odpojení bloku například v zimě. Současné podmínky v energetické síti jsou pro takové krátkodobé odpojení bloku příznivé, protože spotřeba elektřiny je nyní nižší než například v zimních měsících,“ uvedl mluvčí.

Původně Temelín plánoval odpojit druhý blok v noci na středu. K dřívějšímu odstavení bloku elektrárna přistoupila poté, co zjistila zvýšený nátok technologické vody do speciální kanalizace v kontejnmentu. „Rozbory ukázaly, že nejde o vodu z primárního okruhu, ale z jednoho z pomocných systémů,“ dodal Sviták. Voda byla speciální kanalizací v souladu s projektem svedena do sběrné nádrže. Jedná se o provozní záležitost bez vlivu na bezpečnost, uvedl mluvčí.

Druhý blok byl dnes odstaven zhruba po jednom a půl měsíci. Reaktor byl spuštěn 23. července a o čtyři dny později začal dodávat energii do sítě. Odstávka spojená s výměnou paliva na něm trvala od 6. května a zhruba o měsíc se prodloužila kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným kontrolám. Energetici ve druhém reaktoru vyměnili všech 163 palivových souborů. Plně přešli z amerického paliva Westinghouse na ruské palivo firmy TVEL. V prvním bloku je palivo TVEL od loňska.

Odstávka prvního bloku je nyní v poslední třetině. Technici dokončují montáž turbíny a provádějí další práce související s přípravou bloku na opětovné spuštění. Energetici předpokládají, že první blok obnoví výrobu elektřiny ve druhé polovině září, uvedl mluvčí. Hlavním důvodem plánované odstávky je výměna paliva v reaktoru. Vyměněno bylo 45 palivových souborů, tedy čtvrtina z celkového počtu 163 souborů.

Důležitou investiční akcí byla podle Svitáka záměna lineárních krokových pohonů, jež zabezpečují pohyb a polohu regulačních klastrů s palivem. Důvodem výměny je ukončení jejich projektové životnosti. Nově jsou využity pohony s životností na 40 let.

Na odstávce se podílí více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a asi 400 pracovníků ČEZ.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

2 Comments

    ta fotka vam nejak nesedi.. 😉 priste sem aspon dejte pravou a ne navrhy z budoucnosti 😛

      Vskutku, máte pravdu. Děkujeme za upozornění, pokusíme se současný stav více respektovat 🙂
      Admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..