jaderná energie - Starším reaktorům může hrozit uzavření z Bruselu - Back-end (evropska komise zasedacka) 1
Zasedací sál Evropské komise. Tady se bude rozhodovat o dalších restrikcích proti údajně nebezpečnějším starším reaktorům. Někteří zlí jazykové přitom tvrdí, že nejde ani tak o bezpečnost, jako spíše o komerční boj o zdroje elektřiny.

Do prosince tohoto roku má Evropská komise vydat předběžnou zprávu o bezpečnosti jaderných elektráren v EU. Podle dnešních Lidových novin Brusel chce, aby hodnocení bylo co nejpřísnější. Odpůrci jádra se podle deníku budou snažit, aby byly na základě testů odstaveny alespoň starší reaktory, což by se mohlo dotknout i jihomoravských Dukovan. Ve střední Evropě by pak uzavření hrozilo také jaderným elektrárnám v Jaslovských Bohunicích a Mochovcích na Slovensku či v maďarském Paksi.

V Evropě se nyní provádějí zátěžové testy, které mají určit, zda jsou jaderné bloky dostatečně odolné vůči přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. Prověřuje se dopad záplav, zemětřesení, extrémních výkyvů počasí, pádu letadla na elektrárnu, selhání systému chlazení nebo výpadek proudu. Testy jsou reakcí na březnovou havárii v japonské Fukušimě.

Přestože elektrárenská společnost ČEZ již dokončila předběžnou zprávu, z níž vyplývá, že české jaderné elektrárny jsou bezpečné, osud Dukovan není jistý. Myslí si to alespoň bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Podle něj by „bylo ohromujícím úspěchem české diplomacie, kdyby se podařilo udržet provoz Dukovan alespoň do roku 2025“. Nyní má firma povolení k provozu do roku 2015.

LN připomínají, že Dukovany již měly namále bezprostředně po fukušimské tragédii. Tehdy se však předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové podařilo přesvědčit Němce a další o bezpečnosti těchto reaktorů. Podle Drábové nakonec převážila fakta nad emocemi. „Všechny dnes provozované jaderné reaktory v EU jsou z hlediska provozní spolehlivosti rovnocenné. Problém je to čistě politický,“ řekla LN.

Je vůbec Temelín potřeba?

Jaroslav Míl pro Lidové noviny uvedl, že pokud „nestihneme do vypnutí Dukovan dostavět Temelín, tak máme velký problém“. Dukovany totiž zabezpečují 17 procent celkové spotřeby elektřiny v ČR. V tomto kontextu je zajímavý i rozhovor s Václavem Bartuškou, vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína. Pro server Aktuálně.cz naznačil, že konečné rozhodnutí o stavbě dalších bloků jaderné elektrárny může být záporné.

Podle Bartušky není bezpodmínečně nutné stavět nové bloky. „Máme tu velkou přednost oproti jiným zemím v unii, že máme přebytek elektřiny, což je výhodný vývozní artikl, takže nemusíme v tuto chvíli nutně stavět nic nového,” vysvětlil.

Jaká jsou tedy podle vládního zmocněnce kritéria pro dostavbu Temelína? „Cena je samozřejmě důležitá, ale nás bude zajímat také transfer technologií. Jsme země, která má jaderné know-how, máme výzkumný ústav i jadernou fakultu, jsme schopni dělat všechna vylepšení v Dukovanech i Temelíně vlastními silami. Tohle bychom si určitě chtěli uchovat. Nechceme si koupit nějakou černou skříňku, která by vyráběla elektřinu, a my bychom do ní neviděli. Kromě transferu technologií bude samozřejmě důležitým kritériem i podíl českých firem na zakázce,” vyjmenoval Bartuška.

Evropská komise má předběžné hodnocení výsledků testů jaderných elektráren zveřejnit koncem roku 2011. Pak budou ještě podrobeny posouzení nezávislými experty, jejichž stanovisko má být známo do dubna 2012. Konečné výsledky zveřejní komise v červnu příštího roku. Harmonogram ohledně dostavby Temelína zase počítá s finálním rozhodnutím vlády v roce 2013.

Zdroj: Česká pozice

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..