Pátek, 14 srpna
Shadow

Ruská jaderná ponorka se srazila s rybářskou lodí

Ponorka Svatý Jiří, zakotvená po srážce v přístavu.

Ponorka Svatý Jiří (Svjatoj Georgij Pobedonosec) ruské Tichooceánské flotily před dvěma dny utrpěla menší poškození trupu při srážce s rybářskou lodí Donec. Podle ruské agentury RIA Novosti došlo ke střetnutí nedaleko města Petropavlovsk-Kamčatskij. Posádka Donce se chtěla vyhnout jiné lodi a jaderné ponorky si nevšimla. Škody na ponorce jsou malé, v tuto chvíli kotví v přístavu a probíhají opravy.

Pikantní na celém incidentu je fakt, že k němu vůbec nemuselo dojít. Celá posádka Donce byla totiž zřejmě byla opilá. „Po srážce přišla na Donec skupina vojáků (aby na místě prozkoumali situaci, pozn. překl.) a ti zjistili, že nikdo z nich není střízlivý. Na přístrojích bylo dobře vidět, že se blíží k neznámé lodi, ale posádka si toho vůbec nevšimla.

Svatý Jiří byl uveden do provozu v roce 1980, má výtlak 13 tisíc tun a posádka čítá 130 lidí (z originální zprávy není zcela jasné, zda skutečně byli opilí všichni, nebo šlo jen o ty, kdo měl zrovna na starosti velení). Ponorka je vyzbrojena 16 balistickými raketami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..