27.11.2022
jaderná energie - Poslední americký spolumajitel Westinghouse prodává svůj podíl - Nové bloky v ČR (toshiba) 1
Americký Westinghouse se, aspoň co se týče vlastnictví, stal téměř výhradně japonskou firmou.

New York 6. září (ČTK) – Strojírenská a stavební společnost Shaw Group Inc. plánuje prodat minoritní podíl v americkém výrobci jaderných zařízení Westinghouse Electric Co. LLC japonské firmě Toshiba Corp., která je jeho většinovým vlastníkem. Po prodeji nebude mít Westinghouse již žádného investora z USA.

Prodej má pomoci firmě Shaw snížit dluh a posílit rozvahu. Shaw se prodejem zbaví dluhu 1,7 miliardy USD (29,6 miliardy Kč).

Shaw spolu s Toshibou a japonskou strojírenskou firmou IHI koupila Westinghouse v roce 2006 od British Nuclear Fuels PLC za 5,4 miliardy USD. Toshiba získala ve firmě podíl 77 procent, Shaw 20 procent a IHI tři procenta. Toshiba však později prodala deset procent kazašské státní jaderné firmě Kazatomprom.

Podle původní dohody má Shaw opci na prodej svého podílu ve Westinghousu Toshibě. Ta vyprší v únoru 2013.

Prodej podílu přichází v době, kdy se změnil pohled na jadernou energetiku a mnoho zemí mění své plány a omezuje ji. Důvodem bylo březnové zemětřesení v Japonsku, které způsobilo katastrofu jaderné elektrárny Fukušima.

Shaw dodala, že i nadále platí její společné kontrakty s Westinghousem na výstavbu šesti jaderných elektráren v USA a čtyř v Číně. Očekává rovněž pokračování spolupráce s Westinghousem a Toshibou na určitých projektech.

Společnost Westinghouse byla založena v roce 1886 a patří k průkopníkům dálkového a vysokonapěťového přenosu energie. Postavila rovněž reaktor pro první jadernou ponorku na světě a jadernou letadlovou loď. Firma se podílela rovněž na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a do loňského roku také Temelínu dodávala jaderné palivo.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..