jaderná energie - Politik Bundestagu kritizuje Česko: Pro vaši elektřinu z jádra nebude v budoucnu odbyt - V Česku (göppel möhrstedt) 1
Josef Göppel (vlevo) a Udo Möhrstedt, německý fyzik, zakladatel společnosti Solarwatt Solarsysteme a německého fotovoltaického fóra Kloster Banz. Göppel předpovídá obnovitelným zdrojům velkou budoucnost.

Vedoucí frakce CDU/CSU ve Výboru pro životní prostředí napsal HN exkluzivní dopis, ve kterém vystupuje proti české jaderné cestě. A to jen pár týdnů poté, co Hospodářské noviny zveřejnily informace o prvním návrhu Státní energetické koncepce, která v příštích desetiletích počítá s masivním nárůstem výroby elektřiny z jádra.

Vedoucí frakce CDU/CSU ve Výboru pro životní prostředí Německého spolkového sněmu Josef Göppel v exkluzivním dopise pro HN píše, že Češi v blízké budoucnosti nenajdou pro svoji jadernou elektřinu žádné odbytiště.

“Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu narůstá rychleji, než se očekávalo. Proto nebude pro českou jadernou elektřinu v blízké budoucnosti už žádné odbytiště,” píše v dopise Göppel.

Česko brzy narazí na systémový konflikt

Podle Göppela obnovitelné zdroje otevírají nové hospodářské příležitosti, zatímco jaderné elektrárny brzdí potřebné technologické změny. Tím vzniká konflikt mezi velkými jadernými elektrárnami a decentralizovanými obnovitelnými zdroji.

“Jestliže chce Česko vedle jaderných elektráren rozvíjet také obnovitelné zdroje energie, dojde nevyhnutelně k systémovému konfliktu,” tvrdí Göppel, podle něhož je jaderná energie navíc do budoucna finančně nevýhodná.

Göppelův výrok přichází jen dva dny po vyjádření expertů na životní prostředí frakcí CDU a CSU, kteří nabádají k celosvětovému odchodu od jádra.

“Vyslovujeme se pro to, aby výstup z využívání jaderné energie nezůstal osamělou národní cestou Německa, ale aby se z něj stal evropský a celosvětový proces,” míní mluvčí pro politiku životního prostředí frakce CDU Birgit Stöver.

“Chápu to jako politický tlak, který má z pohledu Německa velkou logiku,” komentuje energetický analytik J&T Michal Šnobr Göppelův dopis a dodává: “Němci přistupují k celé energetické situaci emotivně, a já se jim nedivím. Zásadně však nesouhlasím s argumentem, že je Německo ve stavu tak rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, že naši jadernou energii nebude potřebovat.”

Göppelovo prohlášení je již druhou německou vlnou kritiky české jaderné energetiky. Poprvé proti ní vystoupil člen Spolkového sněmu a expert strany zelených Hans-Josef Fell, který v červnovém rozhovoru pro HN uvedl, že českou jadernou elektřinu Němci nebudou potřebovat.

Němci s jádrem končí nejpozději v roce 2022

Sami Němci si nedávno v reakci na havárii ve Fukušimě odhlasovali odklon od jaderných zdrojů, který má být dokončen do roku 2022.

Část z celkem 17 bloků už stojí od letošního března, zbylé budou odstaveny ve dvou fázích v letech 2015 až 2022. Německo tak reagovalo na březnovou havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, způsobenou ničivým zemětřesením a přílivovou vlnou cunami.

Místo jádra chce země v budoucnu při získávání energie víc využívat konvenční zdroje jako uhlí nebo plyn, a také obnovitelné zdroje.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..