jaderná energie - Pařížský soud odmítl obvinění francouzských kontrolních orgánů z nezodpovědného jednání po černobylské havárii - Ve světě (chernobyl znacka) 1
Zatímco krátkodobé následky Černobylu jsou vcelku zřejmé (smrt několika desítek lidí v důsledku ozáření, evakuace, dlouhodobé zamoření půdy, zvýšený výskyt vážných vrozených vad), o těch dlouhodobých stále probíhá diskuze a není snadné se dobrat pravdy.

Pařížský apelační soud ve středu rozhodl v neprospěch francouzské Asociace osob s onemocněním štítné žlázy (AFMT), která obvinila domácí kontrolní orgány z toho, že po černobylské havárii nejednali dostatečně rázně a v důsledku toho způsobili obyvatelstvu, zasaženému radioaktivním oblakem, vážné zdravotní problémy.

Ústřední státní úřad pro ochranu před ionizujícím zářením (SCPRI), který se stal terčem útoku AFMT, se podle ní zachoval nezodpovědně, když po výbuchu Černobylu nevaroval, jaké může mít následky. Stojí za zmínku, že nedostatečné informování obyvatelstva francouzským úřadům vyčítají mnohé další organizace, včetně protijaderných hnutí. AFMT obvinila z „podvodu s přitěžujícími okolnostmi“ přímo šéfa SCPRI Pierra Pellerina. Ten všechna obvinění odmítl.

Státní zastupitelství mu dalo za pravdu, podle údajů, které má k dispozici, údajně nebyly koncentrace cesia a jódu, které se ve Francii usadily, zdraví ohrožující, a nebyla zjištěna žádná souvislost mezi radioaktivním oblakem a zvýšením četnosti onemocnění štítné žlázy. Soud ve středu celou kauzu uzavřít. Podle právníka žalobců, Bernarda Faua, se AFMT hodlá odvolat. Rozhodnutí soudu podle něj zanechá „hořkou příchuť“ všem nemocným a těm, kdo „projevuje zájem o to, co naší zemi způsobil radioaktivní oblak“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..