jaderná energie - Pan Ki-mun vyzval k plošnému a absolutnímu zákazu jaderných zkoušek - Ve světě (small boy) 1
Americký test bomby „Small Boy“ v roce 1962. Atmosférické jaderné testy, jako tento, byly postupně zakázany v 60. letech, ale podvodní, podzemní a kosmické jsou provozovány i dnes. Navíc zákaz atmosférických zkoušek podepsaly tehdejší jaderné země, tedy například SSSR, Francie (která ve zkouškách pokračovala nejdéle), USA a Čína. Od té doby se jejich rodina rozšířila.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý upozornil na to, že Čína, KLDR, Egypt, Indie, Indonésie, Írán, Izrael, Pákistán a Spojené státy stále neratifikovaly Dohodu o nešíření jaderných zbraní (Indie, Pákistán a Izrael pro jistotu ani nepodepsaly). Dobrovolná moratoria, která si vyhlašují jednotlivé státy samy za sebe, přitom podle něj nejsou dostačující a je nutný plošný zákaz, jelikož „…během Studené války stovky jaderných výbuchů měly zničující následky jak pro obyvatele, tak i pro životní prostředí“.

Z celkových 195 států 182 dosud podepsalo Souhrnnou dohodu o zákazu jaderných testů (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT)) a 154 ji ratifikovalo. Přesto nemůže vstoupit v platnost, dokud nebude podepsána výše jmenovanými státy, které se od ní prozatím distancují. Právě 29. srpen byl Mezinárodním dnem proti jaderným testům a je spojen s 20. výročím historických událostí, které vedly k uzavření bývalé ruské jaderné střelnice Semipalatinsk v Kazachstánu. Zde bylo uskutečněno okolo 456 explozí, které zamořily půdu a způsobily četné zdravotní problémy místním obyvatelům. Stojí za zmínku, že na území právě této střelnice, jako jediné na světě, dosud žijí a pracují lidé. Kazachstán, jehož severovýchod byl následky sovětských testů zasažen nejvíce, navrhl plošný zákaz testů v roce 2009.

V pondělí USA přislíbily dobrovolný příspěvek v hodnotě 8,9 milionu dolarů Přípravnému výboru pro realizaci dohody o nešíření, Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO). Je to dosud nejvyšší jednorázový příspěvek, který kdy tato komise získala, a Spojené státy, které rovněž ještě nepodepsaly Dohodu, ji zavázaly použít jej na další rozšíření monitorovací činnosti.

Ke změnám se nejspíš chystá i Severní Korea. Minulý týden během neplánovaného setkání na nejvyšší úrovni mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem a ruským prezidentem Medvěděvem přislíbil Kim Čong-il podepsat plošný zákaz jaderných testů. Severokorejské špičky doposud tlaku OSN a západních zemí, které se snaží přinutit KLDR k zastavení jaderných zkoušek, celkem úspěšně vzdorovaly. Po schůzce Medvěděvův tiskový mluvčí prohlásil, že „…v průběhu jednání Severní Korea oznámila, že je ochotna řešit otázku zavedení moratoria na výrobu a testy jaderných balistických střel.“ Je třeba ovšem říci, že podobné prohlášení ze strany Severokorejců nezaznívá ani zdaleka poprvé, zatím však nikdy nedošlo na plošný zákaz.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..