jaderná energie - Na francouzském Centracu vybuchl plyn - Ve světě (centraco) 1
Centraco v jihofrancouzské Provence.

Příčinou exploze na francouzském jaderném objektu Centraco (Provence) byla náhoda. Podle představitelů Electricite de France (EDF), která Centraco provozuje, nedošlo k žádnému úniku radioaktivity a jde o průmyslovou havárii, nikoliv jadernou.

Centraco je továrnou na zpracování nízkoradioaktivních odpadů, například ocelí z jaderných elektráren, nástrojů, klapek, čerpadel a materiálů z palivových článků. K výbuchu došlo v jedné z tavicích pecí a nepoškodil žádné jiné zařízení továrny. Důvodem bylo pravděpodobně náhlé zvýšení teploty nebo roztavení kovů, které zažehly plyn v odpadních materiálech.

Při explozi zahynul jeden člověk, další čtyři byli zraněni. Výbuch způsobil požár, který však trval krátce a byl rychle uhašen. Únik radioaktivních látek podle pracovníků EdF v žádném případě nehrozí.

Přestože incident byl prohlášen za téměř bezvýznamný pro veřejnou bezpečnost (pochopitelně až na úmrtí a zranění pracovníků továrny), vyvolal okamžitou politickou reakci francouzské strany Zelených (Les Verts), jejichž tajemnice Cecile Duflotová vyzvala vládu k větší odpovědnosti: „Požadujeme co největší transparentnost ve všem, co se týká důsledků této události, a to v reálném čase“.

Zdroj: Aktualne.cz, Atominfo.ru, Le Figaro

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..