jaderná energie - Mezinárodní komise odhalila v dukovanské elektrárně tři nedostatky - V Česku (dukovany) 1
Jaderná elektrárna Dukovany. Podle názorů mnohých odborníků je jedním z nejbezpečnějších zařízení svého druhu na světě. Není však vyloučena možnost, že podle nových pofukušimských požadavků nebude stávající stav stačit.

Provoz jaderné elektrárny Dukovany nemusí být v budoucnosti ekonomicky rentabilní. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu (Český rozhlas) na to upozornila předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní mezinárodní inspektoři mohou požadovat, aby jaderný reaktor v Dukovanech byl vybavený dalším ochranným obalem.

“Kdyby tam bylo řečeno – Dukovany dostanou třetí vrstvu ochranné obálky, tak by jistě provozovatel velmi zvažoval, jestli se to vyplatí, nebo nevyplatí. Tohle už je opatření, které by bylo na hraně a bylo by potřeba velmi pečlivě analyzovat, jak dlouho by bylo třeba Dukovany ještě provozovat, aby se to vyplatilo.”

Drábová zároveň řekla, že z čistě technického hlediska není požadavek na zvýšenou ochranu dukovanské elektrárny očekávatelný.

Historie dukovanské elektrárny sahá už do 70. let minulého století. První reaktor byl uveden do provozu v roce 1985, poslední čtvrtý o dva roky později. Elektrárna pokrývá zhruba 20 procent spotřeby elektřiny v Česku.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..