jaderná energie - Japonsko nebude stavět nové reaktory, ale obnoví provoz stávajících - JE Fukušima (japan nuclear stop) 1
Země vycházejícího Slunce se přidává do antijaderného tábora, alespoň soudě podle prohlášení premiéra. Otázkou je, na jak dlouho.

Nový japonský premiér Jošihiko Noda poprvé veřejně oznámil další plány vlády ohledně domácích jaderných reaktorů. Země vycházejícího Slunce přestane stavět nové bloky, ale ty reaktory, které během fukušimské havárie procházely běžnými prověrkami a poté byly z nařízení vlády zastaveny, obnoví svou činnost, pokud projdou bezpečnostními zkouškami. Noda to uvedl na tiskové konferenci v pátek.

„Budování nových reaktorů je obtížné a těžko uskutečnitelné. Poté, co současné reaktory doslouží, budou demontovány. (…) Co se týče nejbližší budoucnosti, ty bloky, které budou připraveny na znovuzahájení provozu a projdou zátěžovými testy a dalšími bezpečnostními zkouškami, je třeba spustit, samozřejmě se souhlasem místního obyvatelstva“, řekl premiér.

Vláda má podle něj obavu o energetickou stabilitu v zemi: „Zatímco letos s dodávkami energie nebude žádný problém, o situaci v příštím roce máme obavy“.

Z 54 japonských reaktorů je nyní v provozu pouhých 12, část z nich byla poničena březnovým zemětřesením a část prochází bezpečnostními prověrkami. Zatím nebyl ani jeden z nich spuštěn, a to především pro odpor místních obyvatel a nařízení vlády počkat s tím, než budou všechny testy dokončeny. Jaderná energetika v Japonsku však zajišťuje okolo třetiny elektrické energie a v případě, že status quo bude zachován do příštího roku, nebude mít země dostatek kapacit na to, aby takový výpadek nahradila.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..