jaderná energie - Evropské pofukušimské testy - dle nejlepšího vědomí a svědomí - JE Fukušima (asn) 1
Logo francouzských regulátorů, Autorité de sûreté nucléaire.

Všechny jaderné úřady členských zemí EU musely v rámci „pofukušimských“ zátěžových zkoušek předat do poloviny září předběžné závěry včetně stanoviska vlády Evropské komise. Přestože práce ještě ani zdaleka není u konce (konečné zprávy chce komise do konce letošního roku, viz Související články), už nyní je zřejmé, že každá země se k „celoevropské povinnosti dbát na jadernou bezpečnost“ staví jaksi po svém.

Francie

O francouzských regulačních a kontrolních jaderných úřadech dokonce i konkurenti na jaderném poli (například Rusové) říkají, že jsou jedny z nejsilnějších a nejméně závislých na vládě ve srovnání s jinými zeměmi EU, Ruskem a USA. Prozatímní vývoj tomu celkem odpovídá – nechaly zkontrolovat nejen jaderné elektrárny, ale i další jaderné objekty, včetně výzkumných reaktorů, továren na jaderné palivo a dokonce budovaný blok Flamanville-3. Navíc státní orgány podstatně rozšířily možnosti přístupu pro veřejnost. Na všech jaderných objektech byly například povoleny návštěvy o zvláštních „dnech kulturního dědictví“ (journees du patrimoine). Jde o každoroční akci, kdy jsou všem zájemcům otevřena místa, běžně pro veřejnost nepřístupná, například pařížská radnice a Elysejský palác.

Zvláštností francouzských zkoušek je diskuze o „organizačních problémech“, kterým je ve Francii například takzvaný „outsorcing“ (zapojení vnějších zdrojů). Areva a EDF jsou obě státní společnosti, ale při stavbě jaderných elektráren obě zapojují další soukromé a státní společnosti, což je však zdrojem mnoha potíží – například na stavbě chlouby francouzského jádra Flamanville-3 pracují jako nekvalifikovaná síla především dělníci z Bulharska a Rumunska. Jejich pracovní podmínky včetně platů jsou poněkud sporné, což vyvolalo protesty odborů, a navíc vyneslo EDF, která elektrárnu staví obvinění ze zanedbání bezpečnosti práce – dva montéři zahynuli při pádech z vysokého lešení.

Nelze také vyloučit, že tak důslednou kontrolu neprovádějí Francouzi kvůli bezpečnosti, ale z mnohem praktičtějších důvodů – příští rok čekají zemi vína a sýrů další prezidentské volby. Stejně jako v Německu, i ve Francii je levice spíše protijaderně zaměřeně, ačkoliv téměř nesrovnatelně méně – i v těch odvážnějších prohlášeních nejdou socialisté dále, než ke „snížení závislosti na jaderné energii“. Pro pravici tedy bude důležité získat veřejnost v této otázce na svou stranu.

Velká Británie a Švédsko

Britský Office for Nuclear Regulation (ONR) se k věci staví zatím spíše opačně – že testovat něco takto mimořádně vlastně ani není potřeba. Zpráva britských regulátorů uvádí, že země má své vlastní postupy při hodnocení bezpečnosti (SAP), zcela odpovídající dnešním standardům MAAE, a že kontrola jaderných elektráren je jejich každodenní povinnosti. Také britská zpráva zmiňuje, že šéf ONR Mike Weightman už jednou „pofukušimská“ doporučení pro britské jaderné elektrárny sestavil, lid již tedy byl poučen.

Na problémy při kontrolách narazilo Švédsko. Tamní rada pro radiační a jadernou bezpečnost (s poněkud pesimistickou zkratkou SSM) uvedla ve své zprávě, že určená časová lhůta (do konce letošního roku) neumožňuje provést kompletní analýzu všech možných mimoprojektních havárií. Mimoprojektní havárie je jaderný terminus technicus a znamená všechny problémy, které elektrárna není schopna zvládnout silami svými i svého personálu, například silné živelné pohromy nebo pád letadla. Kámenem úrazu jsou požadavky na seismickou odolnost, které Švédsko zpřísnilo v roce 2005. Avšak jen dva z deseti švédských bloků, Oskarshamn-3 a Forsmark-3, byly stavěny s ohledem na nové požadavky. Kompletní analýza by tedy znamenala vyzkoušet na seismickou odolnost všech osm zbylých bloků, což není možné stihnout v tomto čase. Švédští regulátoři tedy nebudou provádět všechny testy, ale zhodnotí seismickou odolnost elektráren „ze svých zkušeností a vědomostí“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..