jaderná energie - Evropské komisi už dorazily předběžné zprávy ze zátěžových zkoušek - JE Fukušima (evropa jadro2) 1
Mapa evropských jaderných objektů. Zpráva Evropské komise ji teoreticky může změnit.

Země evropské unie dokončily zátěžové zkoušky, nařízené směrnicí Evropské unie. V pátek to novinářům oznámila tisková mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová.

Na zátěžových zkouškách se Eurokomise s jednotlivými členskými zeměmi dohodla na konci května. Testy zahrnují odolnost elektráren vůči přírodním živlům, pádům letadla, nárazům říčních a námořních plavidel a mnoho dalších. Země EU je zahájily 1. června.

„Všech 14 zemí EU, které mají na svém území jaderné elektrárny, stihlo včas dodat předběžné výsledky. Znamená to, že na všech 143 elektráren na evropském území již proběhly testy a probíhá jejich vyhodnocování“, oznámila Holznerová.

Zkoušky probíhají v několika krocích. Nejprve je provádějí sami operátoři a provozovatelé příslušných elektráren, výsledky kontrolují a prověřují státní regulační a bezpečnostní orgány, poté je vyhodnocují skupiny nezávislých expertů. Po dokončení testů jejich výsledky obdrží Evropská komise, která poté oznamuje svůj názor na jednotlivé elektrárny, přičemž negativní stanovisko úředníků může vést až k nařízení je uzavřít. Tento poměrně komplikovaný postup s mnoha mezistupni je dán především tím, že Evropská unie nemá zastřešující úřad pro jadernou energetiku, jakým je například MAAE.

Komise před zahájením testů vydala seznam dotazů ohledně bezpečnosti elektráren, které musely jednotlivé vlády zodpovědět. Provozovatelé elektráren poskytli své odpovědi národním kontrolním úřadům v polovině srpna a vlády měly poté vyjádřit své stanovisko o kvalitě těchto zpráv a předat je Evropské komisi do 15. září. To, zdá se, zvládly všechny země.

Své zprávy a stanoviska v konečné podobě musejí země EU poskytnout nejpozději 31. prosince letošního roku. Hodnocení nezávislých expertů pak EK očekává do konce dubna 2012. Letos 9. prosince pak EK hodlá vydat své předběžné závěry a v červnu 2012 – konečné.

Fukušimské testy

Evropská komise rozhodla o provedení zátěžových zkoušek v březnu letošního roku po havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Přibližně jednou za dva až tři roky provádí bezpečnostní zátěžové zkoušky na svých jaderných elektrárnách každá země EU, která jimi disponuje. Ale ty současné jsou tvrdší – je testována odolnost vůči závažnějším problémům, než obvykle, a zahrnují širší škálu podmínek, včetně kombinace přírodních a antropogenních katastrof.

Například minimem seismické odolnosti je v jaderných zemích Evropské unie šest stupňů Richterovy škály (v oblastech, které jsou seismicky nebezpečné). Letošní testy budou zkoušet silnější otřesy. Podobně je tomu u elektráren, které se nacházejí v místech, více než ostatní ohrožených povodněmi nebo jinými přírodními živly.

Z těch obsahují zkoušky kromě vody a otřesů půdy také extrémní horko a chlad. Testy na odolnost antropogenním katastrofám zahrnují pád letadla a náraz lodí, a také požár z hořícího leteckého nebo lodního benzínu. Po Fukušimě také Evropská komise považuje za nezbytné prověřit, zda elektrárny mají dostatek záložních zdrojů pro případ, že dojde k výpadku proudu. V Japonsku právě přerušení přívodu elektrické energie vedlo k výpadku chladicího systému, který způsobil přehřátí a roztavení palivových článků.

Zdroj: Atominfo.ru, Europolitics.info

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..