jaderná energie - Druhý blok Temelína už zase skáče přes kaluže - V Česku (temelin 3) 1
Jaderná elektrárna Temelín.

Temelín (Budějovicko) – Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín v noci na dnešek začal po poruše opět vyrábět elektřinu. Plného výkonu blok dosáhne ještě dnes (zpráva byla uveřejněna 15.9.). Na prvním bloku je u konce plánovaná odstávka spojená s výměnou paliva v reaktoru. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku je plánováno na konec týdne. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Druhý blok byl kvůli opravě ucpávky v systému těsnícího oleje generátoru odstaven 6. září zhruba po jednom a půl měsíci provozu. Předtím byl od května do 15. července mimo provoz kvůli výměně paliva a následným problémům.

V září byl podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na druhém bloku zjištěn zvýšený nátok do speciální kanalizace a následně na dno a do jímky kontejnmentu (ochranné schránky reaktoru), což bylo pravděpodobně způsobeno vadnou zpětnou klapkou, která je umístěna mezi bloky 1 a 2. Mírně radioaktivní voda o aktivitě 21 kBq a objemu 260 metrů krychlových pocházela z 1. bloku. Voda měla skončit v čistící stanici, která je společná pro oba bloky a je umístěna v budově pomocných aktivních provozů. Zaměstnanci ani okolí nebyli podle SÚJB ohroženi. Událost se nadále vyšetřuje.

„Od úterý je nastartován reaktor prvního bloku a dnes se dokončí fyzikální testy, kterými odborníci ověřují chování paliva při minimálním výkonu reaktoru. Poté bude výkon reaktoru zvýšen na 30 procent a budou pokračovat další testy paliva. V nejaderné části probíhá příprava turbogenerátoru na provoz. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku je plánováno na konec týdne,“ uvedl mluvčí.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..