jaderná energie - Desítky tisíc lidí demonstrovaly v Tokiu proti využívání jaderné energie - JE Fukušima (oe tokio protesty) 1
Demonstranti v tokijském parku Meidži. Za zmínku obzvlášť stojí starší pán zleva - nositel Nobelovy ceny za literaturu Kendzaburó Oé. Jeho odmítavý postoj k jádru nejspíš souvisí s poměrně smutnou vlastní zkušenosti - jeho syn Hikari se narodil fyzicky a mentálně postižen, což se v poválečném Japonsku často dávalo do souvislosti s bombardováním Hirošimy a Nagasaki.

Několik desítek tisíc demonstrantů pochodovalo v pondělí centrem Tokia s požadavkem na postupné úplné zrušení jaderných elektráren. Informovala o tom japonská média. Podle listu Japan Times jde o jednu z největších protijaderných demonstrací, co Země vycházejícího Slunce zažila.

Mezi organizátory protestů se zařadil například druhý japonský nositel Nobelovy ceny za literaturu Oé Kenzaburó, který mimo jiné uvedl, že tato akce má především „zastavit síly, které se snaží prosadit další využívání jaderné energie“. Podpořili ji také místní politici z prefektury Fukušima, například Ruiko Muto, 58-letá protijaderná aktivistka z Fukušimy se ostře pustila do japonské vlády: „Už víme, že vláda nám o jaderné krizi neříká všechno. Fukušimská havárie není ani zdaleka vyřešena, (…), lidé z Fukušimy každý den čelí rozhodnutí, jestli zůstat ve svých domovech, nebo je pro bezpečí sebe a svých dětí opustit. (…) A přesto stále jsou tu lidé, kteří se snaží podporovat a protlačovat jadernou energetiku“.

Organizátoři se nyní snaží shromáždit 10 milionů podpisů na petici za úplný odchod od jádra. V pondělí už podle informací, které sami poskytli, jich měli přes milion.

Japonská vláda se podle dosavadních zpráv k jádru staví odmítavě, ale nepříliš radikálně – nebude stavět nové bloky, ale provoz stávajících (jejichž počet čítá celkem úctyhodných 43 bez 11, které normálně běží) obnoví.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..