jaderná energie - Daniel Beneš, nový šéf ČEZ: více jádra, méně větru a Slunce - Nové bloky v ČR (benes) 1
Daniel Beneš podle dostupných zdrojů byl a je Martinu Romanovi blízký a k jiným změnám v nejvyšším vedení české energetické jedničky zatím nedošlo. Politika ČEZ zůstává stejná - podpora tradičních a jaderných zdrojů.

Zatímco sousední Německo se nedávno definitivně rozhodlo ukončit provoz některých atomových zdrojů, ostatní nechat dožít a soustředit se na obnovitelné zdroje, Česká republika půjde opačným směrem. Premiér Petr Nečas dal novému generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi úkol: méně slunce, větru a vody, více uhlí a hlavně hodně jádra.

Nový šéf energetické jedničky by měl rozvíjet jak jadernou elektrárnu Temelín, tak Dukovany.

Beneš v rozhovoru pro MF DNES navíc řekl, že firma v tuzemsku už nebude rozvíjet žádné projekty obnovitelných zdrojů. „Do budoucna má smysl zabývat se jen větrnými a vodními elektrárnami v zahraničí. Nepůjde ale o­ nic masivního,“ prohlásil Beneš.

Jasnou prioritou je podle něj rozvoj jaderné energetiky, a to nejen pokud jde o dostavbu Temelína. Je to také prodloužení provozu Dukovan. V těchto názorech podle svých slov „souzní“ s premiérem Nečasem.

„Druhá oblast souznění je optimalizace uhelného portfolia a vyřešení sporů se všemi uhelnými společnostmi. Třetí bod je řešení teplárenství. To vše se dá shrnout do bodu zvyšování energetické bezpečnosti,“ dodal Beneš.

Podle něj by energetická firma měla být nadále dostatečně výkonná a efektivní. V plánu ČEZ je také několik projektů větrných elektráren v zahraničí. To vše by mělo zajistit udržení výplaty dividendy pro akcionáře.

Beneš vystřídal minulý týden na pozici šéfa ČEZ Martina Romana, který z vedení energetické firmy odešel po vzájemné dohodě s premiérem Nečasem po více než sedmi letech.

Romanův mandát v čele energetického gigantu měl přitom vypršet až příští rok v únoru. Za jeho předčasným odchodem je zřejmě zpoždění při dostavbě jaderné elektrárny Temelín a vyšetřování privatizace plzeňského strojírenského holdingu Škoda, v jehož čele Roman tehdy stál.

Zdroj: Idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..