jaderná energie - Brazilská polytechnika chystá první jaderný obor v zemi - Ve světě (angra) 1
Jaderná elektrárna Angra – zatím jediná v Brazílii.

Brazilská polytechnika při Univerzitě São Paulo (Poli-USP) otevírá první jaderně-inženýrský obor v zemi. Podle předběžného harmonogramu začne studijní program v květnu 2013, kampus s učebnami, laboratořemi a ubytováním pro studenty bude postaven vedle Experimentálního centra námořního výzkumu Aramar v Iperu, asi sto kilometrů od jihobrazilské metropole.

Toto umístění má svou logiku – na vývoji domácího jaderného programu pracuje z velké části brazilské námořnictvo a jedním z výzkumných směrů bude pohonná jednotka pro první vlastní jadernou ponorku. Další objekt, který má v těchto místech vzniknout, je Brazilský multifunkční reaktor BMR, určený především pro výrobu radioizotopů.

Univerzita São Paulo je jednou z největších vysokých škol v Latinské Americe, studuje na ní asi 90 000 studentů. Brazilský program není ani zdaleka první na kontinentě (tradici v oboru má například Argentina), svědčí však o tom, že to země s rozvojem jaderné oblasti myslí vážně.  Brazílie má jen jednu jadernou elektrárnu Angra, která vyrábí okolo 3% elektřiny, disponuje však velkými zásobami uranu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..