jaderná energie - Argentina zůstane jádru věrna, bude stavět další bloky - Ve světě (atucha ii) 1
Jaderná elektrárna Atucha II.

Argentina potvrdila své plány na rozšíření podílu jaderné energetiky na celkové výrobě elektřiny v zemi v budoucích letech. Vybuduje nové jaderné elektrárny a také prodlouží životnost dosavadních jaderných reaktorů.

Argentinský ministr plánování Julio De Vido koncem srpna oznámil, že byl podepsán kontrakt s firmou Candu Energy Inc. za 1,3 miliardy amerických dolarů na práce umožňující prodloužit životnost reaktoru Candu 6 o 30 let a současně zvýšit jeho výkon o 35 MW. Reaktor o výkonu 650 MW je umístěn v Embalse poblíž města Cordoba v severovýchodní části země a dodává elektřinu čtyř miliónům tamních obyvatel.

V Argentině vyrábějí elektrickou energii dvě jaderné elektrárny. První z nich, Atucha I u řeky Paraná na severozápadě provincie Buenos Aires, slouží již od roku 1974. Reaktor dodal německý Siemens. Druhá jaderná elektrárna je v Embalse, reaktor vyrobila a dodala kanadská AECL. V příštích měsících má začít dodávat elektřinu také třetí reaktor Atucha II o výkonu 750 MW, který má pokrýt tři procenta argentinské poptávky po elektřině.

Vládní úřady plánují postavit ještě čtvrtý blok Atucha III, který by měl být uveden do provozu v letech 2016 až 2017. Měl by mít dva reaktory, každý o výkonu 740 MW. O tuto zakázku se ucházejí přední světové firmy včetně kanadské AECL, francouzské Arevy, ruského Atomstrojexportu a americké Westinghouse, ale také čínské CNNC.

Václav Hanus, víceprezident České nukleární společnosti

Zdroj: Haló noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..