jaderná energie - Americká vláda zavírá druhý největší urychlovač na světě Tevatron - Věda a jádro (tevatron) 1
Pohled na Tevatron z ptačí perspektivy. Délka jednotlivých prstenců činí okolo 6,5 kilometrů. Stojí za zmínku, že kromě hlavního úkolu, totiž napomáhat lidstvu v poznání nejhlubších tajemství vesmíru, slouží Tevatron také jako měřicí místo pro velmi jemné nebo vzdálené seismické otřesy (zaznamenal například hrůzné zemětřesení na Haiti v roce 2010).

Slavný Fermilab přijde o svou doposud největší chloubu – kruhový urychlovač Tevatron. Bude definitivně uzavřen 30. září po 28 letech práce, potvrdilo to americké ministerstvo energetiky, pod jehož křídla Fermilab patří vedle celé řady dalších „national laboratories“ (například jen o něco méně slavná Brookhavenská laboratoř).

Tevatron je proton-antiprotonovým urychlovač, určený pro výzkum interakcí elementárních částic (v tomto případě srážek protonů a antiprotonů). Byl spuštěn v roce 1983 a do zahájení provozu LHC v ženevském CERNu se těšil roli největšího stroje svého druhu na světě.

Evropský projekt podle mnoha vědců včetně amerického ministra energetiky Stevena Chu (nositele Nobelovy ceny za fyziku) však skýtá mnohem širší možnosti, především dokáže urychlit částice až na 7 TeV (teraelektronvolt, jednotka energie používaná v částicové, jaderné a radiační fyzice a chemii), zatímco Tevatron zvládl „jen“ 2 TeV. Navíc ani toto není pro LHC nejvyšší metou – byl projektován na energie okolo 14 TeV. „Tevatron bude uzavřen, jelikož LHC v CERN je lepší, lze na něm získat mnohem víc informací a Tevatron již nepotřebujeme. To je zcela přirozený evoluční proces – vše, co můžeme dělat na starém urychlovači, můžeme i na novém, a mnohem lépe“, okomentoval Chu odstavení vysloužilého stroje na konferenci MAAE, která před několika dny proběhla ve Vídni.

Mnozí fyzikové navrhovali prodloužit život Tevatronu o tři roky a uzavřít jej až v roce 2014. To by však vyžadovalo výdaje ve výši okolo 35 milionů dolarů, což Department of Energy neschválil. Uzavření urychlovače nicméně neznamená, že skončí práce fyziků – na analýzu všech dat, získaných ve Fermilabu, bude potřeba ještě několik let.

Na urychlovači Tevatron byl mimo jiné objeven poslední kvark (částice, z nichž se mimo jiné skládají protony) Standardního modelu – těžký t-kvark.

Zdroj: Atominfo.ru, oficiální web Fermilabu fnlab.gov

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..