jaderná energie - WikiLeaks: USA varovaly ČR před energetickou závislostí na Rusku (plus dokument z WikiLeaks v angličtině) - Nové bloky v ČR (joe biden) 1
Americký víceprezident Joe Biden podle WikiLeaks označil potenciální výhru ruského Atomstrojexportu v temelínském tendru za cestu, vedoucí k vyšší závislosti na Rusku. Foto Brokennewz.com

Washington/Praha/Moskva – Americká vláda se znepokojením sleduje pokusy o expanzi Ruska na evropské trhy s energií a své obavy dala předloni najevo i Česku. Vyplývá to z tajných amerických diplomatických depeší, které v noci na dnešek zveřejnil kontroverzní server WikiLeaks. S obavami Washingtonu, které Česká republika podle diplomatické korespondence sdílí, se viceprezident USA Joseph Biden svěřil při své návštěvě Prahy v roce 2009.

„Neznepokojuje nás, nakupujete-li jadernou energii ve Francii nebo v USA, ale pokud ji kupujete v Rusku, musel bych zpochybnit váš úsudek,“ řekl podle citovaných depeší Biden tehdejšímu českému premiérovi Janu Fischerovi. Ani Praha se podle WikiLeaks netajila znepokojením nad snahou Moskvy vytvářet vlastní vlivové sféry ve světě. Ve Washingtonu panuje přesvědčení, že Rusko o to usiluje monopolizací energetické sféry.

Podle WikiLeaks v souvislosti s energetickou bezpečností ČR Biden v Praze hovořil i o tenderu na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. „Tak to mám pro vás návrh,“ řekl Fischerovi americký viceprezident. „Chcete-li se odstřihnout od Ruska, obraťte se na Westinghouse,“ doporučil Biden české vládě předního amerického výrobce, který „předloží dobrou nabídku a nebuduje černobyly“.

Biden se během svého pražského pobytu s obavami z expanze ruského vlivu netajil ani veřejně. „Dal jsem to jasně najevo – s veškerým respektem vůči Rusku – že jsou dvě zásady, o nichž se nemůže jednat. Zaprvé to jsou sféry vlivu, to tolerovat nebudeme. A zadruhé, žádné veto ohledně způsobilosti jakékoli země v jakékoli části Evropy nebo ve zbytku světa činit svá vlastní rozhodnutí o tom, k jaké alianci si přejí se připojit,“ prohlásil tehdy Biden v rozhovoru s americkou stanicí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Podle amerických diplomatických depeší Biden v Praze upozornil, že nynější americká vláda není ani zdaleka naivní, pokud jde o záměry ruského vedení, „i když naděje může žít dlouho“. Chování Moskvy by se podle viceprezidenta radikálně změnilo, kdyby Evropa dokázala nalézt alternativu k ruským energetickým zdrojům. Podle Bidena nelze dopustit, aby Rusko v tomto ohledu získalo monopol.

Biden dal v Praze najevo údiv, proč evropské země nedostatečně reagují na hrozbu, že jim „jedna země snadno může zavřít kohoutky“. Depeše z října 2009 se konkrétně zmiňuje o příkladu Ukrajiny, které prý Washington poskytoval pomoc v její snaze rozšířit rejstřík energetických zdrojů.

USA údajně utratily 380 milionů dolarů (6,3 miliardy korun), aby pomohly Ukrajině zvýšit výrobní kapacitu tamních jaderných reaktorů, posílit jejich bezpečnost a rozšířit možnosti dodávek jaderného paliva. Navzdory americkým investicím ale většího pokroku dosaženo nebylo, protože Ukrajina se snaží lavírovat mezi Moskvou a Západem.

Dokument z WikiLeaks v angličtině

Zdroj: České noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..