jaderná energie - V Japonsku padají hlavy odpovědných za jadernou bezpečnost - JE Fukušima (naoto kan2) 1
Japonský premiér Naoto Kan. První nával nelibosti voličů (hlasování o nedůvěře) jeho vláda přestála bez větší úhony. První bližší průzkum fukušimských budov a objev rozsáhlého úniku radiace však dalo opozici důvod žádat jeho odstoupení.

Tři vysoce postavení japonští úředníci, kteří zodpovídají za atomovou bezpečnost v zemi, přišli o místa. Podle ministra obchodu a průmyslu mohou za pokračující problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči. Tu v březnu letošního roku poničila po zemětřesení vlna tsunami. Ze čtyř bloků začala unikat radiace a dodnes se ji nepodařilo zcela zastavit.

O svá místa přišli šéf japonské agentury pro jadernou energii Nobuaki Terasaka, šéf agentury pro přírodní zdroje a energie Tetsuhiro Hosono a viceministr obchodu a průmyslu Kazuo Matsunaga.

Jejich vyhazov následoval jen několik dní poté, co se v mediích objevila zpráva, že z některých míst ve fukušimské elektrárně opět uniká smrtelná radiace, a týden potom, co japonská vláda souhlasila spolufinancovat s firmou TEPCO vyplácení odškodného lidem postiženým havárií.

Japonská veřejnost ale otevřeně volá po odstoupení premiéra Naoto Kana. Ten se stal od března nejméně oblíbeným politikem v historii země. Kritice čelí i ministr průmyslu a obchodu, který dnešním vyhazovům požehnal.

Oba už dříve slíbili dobrovolný odchod po stabilizaci situace ve Fukušimě. Když se ale včera ptali na rezignaci opoziční politici, ministr se údajně ve sněmovně rozplakal.

Problémy s japonskou elektrárnou pokračují už pět měsíců od největší atomové katastrofy za posledního čtvrt století.

Poškozené bloky se dosud nepodařilo opravit a z některých částí údajně stále uniká nebezpečná radiace. Hodnoty naměřené v úterý prý byly tak vysoké jako v prvních dnech po havárii. Část elektrárny je tak opět uzavřená.

Definitivní odstavení Fukušimy Dai-iči naplánovalo Tokio na leden příštího roku.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..